افزایش سرمایه شرکت

افزایش سرمایه چیست؟ مراحل افزایش سرمایه چیست؟

افزایش سرمایه زمانی اتفاق می افتد که شرکت برای توسعه فعالیت‌های خود به منابع مالی جدید نیاز داشته باشد. بنابراین  با پیشنهاد هیئت مدیره، سهامداران شرکت ، افزایش سرمایه را در جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده مورد بررسی و رأی‌گیری قرار می‌دهند تا سرمایه شرکت به میزان مورد نظر افزایش یابد. در این مقاله ابتدا دلایل افزایش سرمایه شرکت را می گوییم و سپس روش های آن  را به طور اختصار می گوییم و بعد از آن مراحل آن را عنوان می کنیم و سپس فرآیند.

افزایش سرمایه

افزایش سرمایه

علت افزایش سرمایه

افزایش سرمایه به چهار علت ممکن است اتفاق بیافتد. اولی تامین منبع مالی طرح های توسعه می باشد. دومی تامین سرمایه در گردش می باشد. سومی اصلاح ساختار سرمایه یعنی کاهش نسبت بدهی می باشد و دلیل آخر نیز خروج سهامدارن ناهمگون می باشد.

یکی از روش های افزایش سرمایه در ایران، افزایش از محل سود انباشته و اندوخته طرح و توسعه در قالب سهام جایزه می باشد. در این روش، سهام جدید ناشی از افزایش سرمایه را به سهامدارن می دهد و برای این کار نیازی به پرداخت وجه توسط سهامدارن نمی باشد. معمولا شرکت ها مقداری از سود سالیانه خود را در حساب اندوخته ذخیره می کنند و در زمان منقضی با انتقال موجودی این حساب به حساب سرمایه و انتشار اوراق سهام جدید، سرمایه اسمی شرکت را افزایش می دهند وسپس اوراق سهام جدید را نسبت سهام قبلی بین سهامداران توزیع می کنند. چون در این حالا سهامدران پولی بابت اوراق جدید پرداخت نمی نمایند، به آن افزایش سرمایه به روش جایزه می گویند. در این روش معمولا نسبت کاهش قیمت سهام، بعد از افزایش سرمایه کمی بیشتر از نسبت افزایش سرمایه به روش حق تقدم است. روش دوم روش صرف سهام می باشد. برای افزایش سهام در این روش شرکت سهام خود را به مبلغی  بیش از قیمت اسمی و از طریق پذیره نویسی به فروش رسانده و تفاوت حاصل از قیمت فروش و قیمت اسمی سهام را ، به حساب اندوخته منتقل و یا در ازای آن سهام جدید، به سهامداران قبلی می دهد.

فرایند افزایش سرمایه

برای افزایش سرمایه خود و اینکه از چه روشی و در چه زمانی استفاده نمایید باید با کسانی که در این زمینه تجربه کافی دارند استفاده نمایید. شما می توانید با شماره ۰۲۱۴۳۹۰۲۰۰۰ با وکلای باسابقه تهران ثبت تماس حاصل فرمایید تا آنها شما را در زمینه افزایش سرمایه شرکت تان راهنمایی فرمایند. بدیهی است که انجام امور افزایش سرمایه اگر به درستی انجام نشود در آینده مشکلات بزرگی را برای شرکت شما بوجود می آورد. بنابراین مشاوره در انجام امور مهمی مانند افزایش سرمایه شرکت بسیار مهم بوده و باید قبل از انجام هر کاری از افراد با تجربه راهنمایی های لازم را بگیرید.

یکی از دلایلی که افزایش سرمایه از روش آورده کمتر مورد توجه شرکت ها قرار می گیرد، این است که در این روش شرکت مبلغ مورد نظر برای افزایش سرمایه را در مدت زمان کمتری می تواند از طریق پذیره نویسی تامین کند. بر خلاف روش آورده،که معمولا تامین مبلغ افزایش سرمایه تا آخرین روزهای پایان مهلت استفاده از حق تقدم و همچنین  به فروش رساندن حق تقدم های استفاده نشده، به طول می انجامد. در ایران گاهی شرکت ها برای افزایش سرمایه، مبلغ مورد نیاز را از طریق فروش تعدادی برگه سهام به نرخی بالاتر از قیمت اسمی تامین نموده و مابقی سهام را بین سهامداران قبلی توزیع نموده اند.

برای افزایش سرمایه شرکت باید فرآیند نه تایی زیر را طی کنید: اولی تهیه گزارش توجیهی افزایش سرمایه و ارائه به هیات مدیره می باشد. دومی تهیه و تکمیل فرم های مربوط به بیانه ثبت سهام می باشد. سومی تایید گزارش توجیهی و بیانه ثبت توسط حسابرس می باشد. چهارمی بررسی و تصویب گزارش مذکور توسط هیات مدیره می باشد. پنجمی ارائه گزارش توجیهی و بیانیه ثبت مصوب شده به بورس می باشد.ششمی تهیه و انتشار آگهی دعوت به مجمع فوق العاده می باشد. هفتمی اخذ مجوز از سازمان بورس می باشد. هشتمی برگزاری مجمع عمومی فوق العاده و تصویب افزایش سرمایه توسط مجمع می باشد و نهمی تهیه آگهی پذیره نویسی و ارائه به بورس از طریق سامانه کدال

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *