ايزو

ایزو چیست؟

ایزو یا  ISO  که مخفف کلمات International Organization for Standardization می باشد، البته در بعضی از متون چنین پنداشته می شود که کلمه  ISO از کلمه یونانی isos  به معنای برابری گرفته شده است. به طور کلی ایزو یک سازمان غیردولتی بین المللی می باشد که از سال ۱۹۴۷ فعالیت خود را آغاز نموده است. سازمان ایزو شامل موسسه های ملی استاندارد سازی ۱۳۰ کشور بزرگ و کوچک صنعتی و درحال توسعه از سراسر کره زمینن می باشد. وظیفه سازمان ایزو، توسعه استاندارد کردن و فعالیت های مرتبط در جهان به طوری است به عنوان مثال، تبادل های بین المللی کالا و خدمات، بهبود همکاری در محدوده علمی، فنی، اطلاعاتی و فعالیت های اقتضادی و حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان را می توان مطرح کرد. سازمان ایزو استانداردهای فنی و اختیاری را تهیه و تنظیم می نماید که این استاندارها  شامل تمامی موارد مربوط به تکنولوژی می باشد که باعث کمک شایانی به عرضه کالا و خدمات موثرتر، ایمن تر و بهداشتی تر می نماید. بنابراین استانداردهای ایزو، تجارت و بازرگانی بین کشورها را آسان تر می کند و در حقیقیت از مصرف کنندگان کالا و خدمات حمایت می نماید. در نهایت اقدامات ایزو که باعث موافقت نامه های بین المللی شده است در آخر به صورت استانداردهای بین المللی چاپ می گردد.

ایزو

فقط یک سازمان به عنوان نماینده هر کشور می تواند عضو سازمان ایزو باشد. البته کشور هایی که اقتصاد خرد دارند می توانند از عضو مشترک استفاده نمایند. سازمان بین المللی ایزو تا پایان سال ۲۰۰۱ دارای ۱۳۸ عضو که ۹۱ آنها اصلی و ۳۶ تا از آنها مکاتبه ای و ۱۱ عضو آن مشترک هستند، فعالیت می کرده است. موسسه استاندارد ایران و تحقیقات صنعتی ایران اعضای اصلی این سازمان بوده و در تدوین استانداردهای بین المللی مشارکت دارند.

انواع گواهینامه ایزو

حال این سوال مطرح می شود که استاندارهای چه اهمیت و کاربردی دارند؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت که بسته بندی کالاهای باکیفیت دارای علائمی مانند آرام استاندارد ایران یا ISO9001 , ISO9002, ISO14001,ISO2004, HACCP,OHSAS18000 یا … می باشد. هر کدام از این نشان ها حاوی پیامی می باشند. به عنوان مثال HACCP بر روی محصولات غذایی می باشد که در مورد استاندارد ایمین بودن مواد غذایی می باشد یا ISO9001,2000 یعنی آن محصول کیفیت خاصی دارد. CE مجوز ورود کالا به بازار اروپا می باشد و GS مجوز ورود کالا به بازاز آلمان. استانداردهای ISO14001, OHSAS نیز نظام مدیریت زیست محیطی و ایمنی و بهداشت شغلی می باشند.

استاندارد پایه علم و تکنولوژی می باشد و نقش مهمی را در پیشرفت صنعت و اقتصاد هر کشوری ایفا می کند، بنابراین می بایست در جهت افزایش سطح کیفیت تلاش نمود. در ذهن مردم استاندارد فقط برای حفظ منافع مصرف کننده می باشد، گر چه این تعریف تا حدودی درست است اما استاندارد سازی به نیازهای فردی و اقتصادی مصرف کنندگان توجه دارد و در عین حال باعث استحکام صنعت و فناوری نیز می شود. بنابراین می توان گفت رعایت استاندارد برای تولید کنندگان سود بیشتری دارد تا مصرف کنندگان، زیرا صرفه جویی حاصل از کاهش انواع قطعات و مواد اولیه غیر ضروری و ضایعات، انقدر زیاد است که هر نوع سرمایه گذاری در زمینه استانداردساری فرآورده ها و خدمات را برای صاحبان صنایع موجه می کند به شکلی که در زمان بسیار کمتری می توانند نتایج را به شکل محسوس به شکل مبالغ ذخیره شده ببینند.

ایزو

مزایای ایزو

هنگامی که قوانین مقررات استاندارد به طور درست انجام می شود، هزینه های انبارداری و ساخت ابزار و ماشین آلات به وضوح کاهش می یابد و فرآیند تولید دارای نظم می گردد. بنابراین نگهداری اسناد، نقشه ها و طرح های مربوط به تولید محصولات طبق یک نظام دقیق بازیابی سریع، طبقه بندی و مرتب می گرددد. این عمل باعث همکاری میان واحد های دیگر هر سازمان یا کارخانه در جهت پیشبرد فرآیند تولید میسر می گردد، که باعث تفاهم کارکنان در مسائل فنی می شود که باعث تولید کالای با کیفیت در بسته بندی مطلوب می شود، در نتیجه باعث رضایت مشتری می شود. بنابراین استاندارد برای پیشرفت و توسعه صنعت و اقتصاد می گردد. می توان مزایای استانداردسازی را در جامعه اینگونه تحلیل کرد که برای تجارت، استفاده از استانداردهای بین المللی در تولید محصولات باعث مقبولیت عموم می شود  و کالاهای دارای استاندارد بین المللی به سهولت می توانند در نقاط مختلف دنیا با دیگر کالاهای مشابه رقابت کنند. برای خریداران، باعث می شود که مصرف کنندگان دارای قدرت انتخاب بیشتری شوند و از قیمت پایین که بر اثر رقابت به وجود آمده است استفاده نمایند. برای دولت ها، استاندارد باعث ایجاد پایه تکنولوژی می شود. برای کشورهای توسعه یافته، باعث می شود که با سرمایه گذاری بر روی منابع کمیاب خود از اتلاف آن ها جلوگیری کند. برای مصرف کنندگان، باعث امنیت و راحتی می شود. برای همه افراد، کمک به استفاده از کالاهایی که از استفاده آن مطمئن هستند. برای محیط زیست، استانداردهای بین المللی برای هوا، آب و کیفیت خاک، و انتشار گارهای و تشعشعات می تواند به ما در حفظ محیط زیست کند.

بعضی از واژه های مهم ایزو کیفیت، عرضه کنند، مصرف کننده، خدمت، تولید، روش اصلاحی، اقدام اصلاحی، اقدام پیشگیرانه می باشد. کیفیت مجموعه خواص و ویژگی هیا یک محصول یا خدمت است که بتواند یازهای مشتری را برطرف کند به طوری که با قانون نیز منطبق باشد. عرضه کننده سازمان یا شخصی است که اقدام به رائه محصول یا خدمت کده است. مشتری نیز سازمان یا شخصی است که آن محصول را دریافت کرده است. خدمت به فرآیند غیر قابل لمسی می گویند که قابل ادراک است. تولید، محصول یک سری از فرآنید های ملموس است که توسط حواس قابل درک نیست. روش اصلاحی نیز از بین بردن معلول است. اقدام اصلاحی نیز فعالیت هایی است که علت ایجاد مشکل را شناسایی و سپس آن را رفع می کند. اقدام پیشگیرانه، شناخت عوامل بالقوه که از بروز مشکللات در آینده جلوگیری می کند. برای مشاوره اخذ ایزو با ما تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *