تاثیر رنگ برند بر روی مشتریان و کسب و کار شما

تاثیر رنگ برند بر روی مشتریان و کسب و کار شما

در هنگام شروع هر کسب و کاری اگر می خواهید خود را به جهان نشان داده و اثبات کنید ، علاوه بر داشتن یک نام بزرگ، یک محصول درجه یک و یک طرح بازاریابی خوب یک عنصر دیگر نیز تاثیر بسزایی در روند موفقیت شما دارد که بهتر است هرگز ازآن چشم پوشی نکنید و آن رنگ به کار رفته در برند شما می باشد . در نگاه اول ممکن است جزییات چند دقیقه ای مانند لوگو و طراحی وب سایت مورد بحث باشد ،اما این گونه نیست رنگ نام تجاری شما اولین چیزی است که مصرف کنندگان یا مشتریان به آن توجه می کنند و روی آن ها تاثیر گذشته و جذب آن می شوند. از لحاظ علمی پردازش رنگ بسیار قدرتمند است چون احساسات مردم در سطح ناخودآگاه ان ها را تحت تاثیر قرار می دهد. این جمله رو استیو بیکر، مدیر عامل شرکت “Brandfolder”، که دارای یک شرکت مدیریت دارایی های دیجیتال می باشد گفت است.مطالعات نشان می دهد که انسان ها ممکن است به روش خاصی به سایه ی خاص واکنش نشان دهند.پس یک واقعیت است که بازاریابان و طراحان باید قدرت نفوذ داشته باشند تا بتوانند روی این روش برای جذب مخاطبین و تبلیغات مانور دهند.
علاوه بر اهمیت و تاثیر رنگ ، اگر رنگ درست و به جا استفاده شود می تواند در دیدگاه مشتریان از برند شما تاثیرگذار باشد و می تواند هر کسی را وادار به خرید محصولات شما کند . وبر گفت برخی از ترکیبات رنگی خیلی با هم متناسب هستند. از سوی دیگر، اگر مصرف کنندگان بیش از اندازه از این ترکیبات استفاده کنند، پالت رنگ بیش از حد مشابه خواهد شد و اشباع می شود. وبر گفت: محققان گمان می کنند که حداقل برخی از انجمن های رنگ هستند که سیرتکاملی دارند.به عنوان مثال تعداد کمی از مردم رنگ قهوه ای را انتخاب می کنند به دلیل ارتباط آن با محصولات فاسد ولی تعداد افرادی که رنگ قرمز را انتخاب می کنند رو به افزایش است به خاطر اینکه رنگ قرمز نشانه ی احساسات پر شور است.

رنگ ها و مصرف کنندگان

نتایج حاصل از پژوهش های انجام شده توسط وبرنشان می دهد که هر یک از این رنگ ها نشان دهنده ی مجموعه ای از خصوصیات می باشد.
قرمز – شور، قدرت، سرعت، خشم
نارنجی – تقویت، انرژی، سرگرم کننده، نشاط
زرد – دوستانه، جوان، شاد، شادی
سبز – طبیعت، رفع خستگی، رشد، تعادل
آبی – دانش، آرامش، امنیت، اعتماد
بنفش – حق امتیاز، حکمت، معنویت، اقتدار
صورتی-پرورش، گرما، دوستی، نرمی
قهوه ای – جدی، قابلیت اطمینان،
سفید – پاکیزگی، فضیلت، صلح
سیاه و سفید – تشریفات، لوکس، پنهان کاری، زرق و برق
خاکستری – بی طرفی، سازش، بلوغ، خونسردی

با توجه به تجزیه و تحلیل های انجام شده توسط این شرکت بیش تر از ۵۰۰ آرم شرکت ها آبی (۵۵ درصد) می باشد .رنگ سفید (۴۶ درصد)، مشکی (۴۲ درصد) و قرمز ( ۳۴ درصد)است. ترکیبات خاص رنگ ها بستگی به نوع کسب و کار دارد و پیام هایی که این کسب وکارها امیدوارند بتوانند به مشتریان خود انتقال بدهند یا از آن دوری کنند.

اگر شما بانک هستید ممکن آبی ، خاکستری و قهوه ای ؛ به خاطر اعتماد ، اطمینان و امنیتی رنگ های مورد علاقه شما باشد.رنگ قرمز ممکن است نوسانات و یا سیگنال خطر را نشان دهند.رنگ زرد نشان دهنده ی شوخی و شادی و گرمی است و خیلی از کسب وکارهای دوستانه و خانوادگی مثل “مک دونالد” و “آی کیا” از رنگ زرد استفاده می کنند که طبیعت را در آرم خود به تصویر بکشند.استفاده از رنگ سیاه سفید بیشتر با تصاویر لوکس استفاده می شود که بتواند تاثیر نام تجاری کمپانی را به خوبی نشان دهد.به دلایل مختلفی یک نام تجاری ممکن است یک رنگ را بر رنگ دیگر ترجیح دهد.

به طور مثال اشلی مودی مدیر بازاریابی کوستا ویدا گفت: قوی ترین کارکترهای رنگی ما رنگ نارنجی و آبی متمایل به سبز است.کوستا ویدا یعنی ” زندگی ساحلی “است .ما از رنگ های الهام بخش خورشید و دریا استفاده کردیم.این رنگ ها پرجنب و جوش و مثبت هستند . ما می خواهیم این رنگ ها ویژگی های ما را در سرتا سر جهان با این نام تجاری منعکس کند.
هنگام طراحی لوگو ، وب سایت یا هر گونه تبلیغات موارد بازاریابی شما نیاز دارید یک ترکیب رنگی مناسب انتخاب کنید که پیام شما را انتقال دهد. به طور مثال ریچارد استیونسون، رئیس بازاریابی و ارتباطات و روابط عمومی جهانی یک نرم افزار تجارت الکترونیکی فراهم و ارایه می کند که از دو یا سه رنگ در نام تجاری خود استفاده کرده است. به طور کلی رنگی که شما استفاده می کنید باید اطمینان دهنده باشد.به هر حال آن ها باید ۱۰۰ درصد شخصیت واقعی تجارت و ماموریت شما را بازتاب دهند.

ریچارد استیونسون، رئیس بازاریابی و ارتباطات و روابط عمومی جهانی ، ارائه دهنده نرم افزار تجارت الکترونیک مبتنی بر ابر، یک ترکیب از دو یا سه رنگ که “خلق و خوی” مربوط به نام تجاری و محصولات خود را پشتیبانی می کند ارائه کرده است.او می گوید: محصولات همیشه باید مورد توجه باشند، به طوری که ویژگی های ان باید به خوبی روشن شود، در رنگ های خاکستری یا رنگ های ملایم محصولات را برجسته جلوه می کنند. البته، مشتری باید قادر به تشخیص آن از دور در فروشگاه باشد، روشی که برای انبار کردن محصولات برای فروش آن ها به کار برده می شود در ان محدودیتی ندارد. ممکن است از رنگ برای چیدمان زمینه محصولات هم استفاده کنند تا واکنش احساسی مردم را برانگیزاند.

استیونسون هم چنین اشاره کرد رنگ پس زمینه ی مواد محصولات شما می تواند به عنوان لوگو و یا محصول مهم باشد.سیاه سفید ممکن است یک انتخاب آسانی به نظر برسد ولی همیشه بهترین گزینه نیست.خاکستری روشن یا سفید بهتر قابل دیده هستند.با این حال برای محصولات رنگ روشن و یا هیجان انگیز گزینه های پس زمینه تیره تر مثل سیاه، صورتی و یا سبز ارزیابی محصولات را یک مرحله بالاتر می برد. در حالی که منابع ما توافق کردند که هیچ رنگ خارج از محدوده برای مواد برند شما وجود ندارد. انتخاب قطعا بهتری برای صنایع و کسب وکار خاص وجود دارد. جیمز رابادو ، یک شریک نام تجاری در اجلاس سران گروه و شرکت ارتباطات می گوید: یک رنگ ممکن است در عین حال که انتخاب اشتباه برای یک شرکت نرم افزاری باشد دقیقا انتخاب درستی برای صابون های دستی یک بوتیک باشد. همچنین استفاده از رنگ های زیاد و بیش از حد می تواند پیام را بیش از حد شلوغ و یا نچسب کند.

انتخاب رنگ نام برند شما

شما همچنین می توانید آن چه رقبای خود انجام می دهند را هم در نظر بگیرید.به جای اینکه از رنگ یکسان در صنعتتان استفاده کنید می توانید از رنگ هایی خارج از رنگ اصلی استفاده کنید تا با روح و روان افراد بازی کنید. وبر گفت: اگر در صنعت شما لوگوها با رنگ زرد اشباع شده شما می توانید یک بازی دوستانه و تصاویر را با رنگ صورتی و یا نارنجی انتقال دهید.
بیکر گفت: بهترین کاری که شما می توانید برای رنگ طرح های کسب وکار خود کنید این است که قبل از هر کار و تصمیم بزرگی با یک متخصص و یا شرکت حرفه ای طراحی مشورت کنید. بیکر همچنین گفت: ” رنگ یک نیروی قدرتمند است آن را به نفع خود استفاده کنید.
اریک کاسابری مدیرعامل و موسس یکپارچه سازی با سیستم تناسب اندام گفت:برای یکپارچه سازی با سیستم های تناسب اندام من رنگ های قرمز و زرد را که رنگ های پرانرژی هستند را انتخاب کردم.وقتی شما از سالن های ورزشی عبور می کنید افراد بسیار پرجنب و جوش هستند و با سرو صدا غذا می خورند.
اگر شما یک روز غم انگیزی داشتید وجود این رنگ ها می تواند به بهتر شدن احساس شما کمک کند.علاوه بر رنگ این مهم است که بتوانید تمام اجزای کلید یک تجربه ی فیزیکی را هم در کنید.آن چه را که با چشمان خود می بینید با دستان خود احساس می کنید و با بینی خود بو می کنید .
در انتخاب رنگ ها برای برند شما باید به یک سری نکات کلیدی و مهم توجه کنید.اول اینکه رنگی را باید انتخاب کنید که افراد با نگاه اول دقیقا متوجه شوند شما در چه زمینه ای مثلا سرگرمی ، انرژی و … فعالیت دارید . همچنین باید روانشناسی رنگ ها را خوب بدانید مثلا بدانید رنگ آبی چه معنایی را منتقل می کند مثلا رنگ آبی حس دوستی را بین افراد انتقال می دهد . همچنین رنگی که انتخاب می کنید باید متناسب با کمپانی شما باشد مثلا برای شرکتی که در زمینه گل فعالیت می کند استفاده از رنگ قرمز تاثیر بسیار مثبتی دارد .اگر کمپانی شما بسیار باانرژی به کار خود مشغول است از رنگ های نارنجی و قرمز و زرد استفاده کنید.نکته ی بسیار مهم دیگر این است که رنگ های انتخابی شما باید با همدیگر مطابقت داشته باشد.

تاثیر رنگ برند بر روی مشتریان و کسب و کار شما

جهت ثبت شرکت و ثبت برند با مشاوران ما تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *