تغییرات در سرمایه شرکت سهامی و اهمیت ثبت آن

تغییرات در سرمایه شرکت سهامی و اهمیت ثبت آن : همانطور که قبلا در مقاله ثبت شرکت نیز گفتیم متقاضیان برای شروع انجام فعالیتی به دور هم جمع شده و تصمیماتی در قبال ثبت شرکت می گیرند در نتیجه هر یک به میزان مورد نظر سرمایه ای را بصورت نقدی و یا غیر نقدی واگذار می کنند. طبق قانون تجارت شرکت های تجاری به ۷ نوع قالب شرکت سهامی، شرکت با مسئولیت محدود، شرکت مختلط سهامی، شرکت مختلط غیرسهامی، شرکت تعاونی، شرکت نسبی و شرکت تضامنی ثبت می شوند که هر یک طبق قوانین خاص خود اداره می شود حال اگر شرکت خود را در قالب شرکت سهامی به ثبت رسانیده اید و می خواهید تغییراتی را در رابطه با سرمایه انجام دهید ولی نمی دانید که این کار چگونه است و از کجا باید شروع کنید یا مدارک و مراحل آن چه می باشد؟ توصیه می کنیم برای پاسخ به این سوالات با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

تغییرات در سرمایه شرکت
پس از ثبت شرکت شاید شرکا قصد تغییراتی را داشته باشند که این تغییرات می تواند یک امر طبیعی باشد؛ زیرا در هر بازه ی زمانی می تواند بین شرکا اختلافاتی به وجود آید و یا اقتصاد شرکت تغییر کند بنابراین مجبور به تغییراتی برای شرکت می باشند.

این تغییرات می تواند در خصوص اطلاعات اشخاص، تمدید مدت تصدی اعضای هیئت مدیره و بازرسین، تغییر در سرمایه، تغییر نشانی شرکت، تغییر شعبات شرکت، تعیین مدیرعامل، تغییر دارندگان حق امضا، سود و زیان سالانه شرکت، نقل و انتقال سهام، تغییرات در میزان سهام و سهم الشرکه سهامداران و تغییر در سرمایه شرکت باشد که کلیه ی این امور باید در اداره ثبت شرکت ها به ثبت برسد تا مردم از این تغییرات آگاهی داشته باشند.

برخی از این تغییرات باید بصورت صورتجلسه و توسط هیات مدیره تنظیم شود و کلیه ی اعضای هیئت مدیره آن را به امضا برسانند و برخی دیگر از تغییرات نیز باید در جلسه مجمع عمومی، برای سهامداران تشکیل شود و سپس با تایید آن ها تغییرات انجام شود. بنابراین هر شرکت تجاری اعم از شرکت سهامی می توانند در اساسنامه قید کنند که سرمایه شرکت را تغییر دهند، یعنی شرکا خود می توانند سرمایه را افزایش دهند و یا اینکه با ورود شریک جدید سرمایه را افزایش دهند. حتی می توانند قید نمایند که به چه میزان می توان از سرمایه شرکت برداشت کنند.

در شرکت سهامی هنگام افزایش سرمایه هیئت مدیره موظف است که این افزایش را به مجمع عمومی فوق العاده عنوان نماید و اگر این پیشنهاد قبول شود افزایش سرمایه در شرکت از طریق انتشار سهام جدید انجام می گیرد ولی شاید بنا به دلایلی مانند جبران زیان های وارد شده از سرمایه شرکت کاسته شود. تغییرسرمایه در شرکت می تواند کاهش اجباری سرمایه شرکت، کاهش اختیاری سرمایه شرکت و افزایش سرمایه شرکت باشد.
با توجه به قانون، در ماده ۱۶۳ لایحه قانونی ۱۳۴۷ هیات مدیره موظف است که با استفاده از اجازه ای که مجمع مذکور به وی داده و یا در اجرای تصمیم مجمع عمومی فوق العاده افزایش سرمایه شرکت ظرف مدت حداکثر یک ماه تغییراتی را که در شرکت رخ داده در اساسنامه ثبت و آن را به مرجع ثبت شرکت ها اعلام نماید تا پس از آگهی، عموم از این تغییرات آگاه شوند.

طبق ماده ۱۵۸ قانون تجارت افزایش سرمایه می تواند با توجه به یکی از موارد زیر رخ دهد.

-تبدیل مطالبات نقدی حاصل شده اشخاص از شرکت به سهام جدید
-تبدیل اوراق قرضه به سهام
-پرداخت مبلغ اسمی سهم به نقد
-بالا بردن مبلغ اسمی سهام
-صدور سهام جدید

مدارک لازم برای تغییر سرمایه شرکت

۱-ارائه اظهارنامه در صورتی که کلیه ی اعضای هیئت مدیره و رئیس آن را امضا نموده باشند.
نکته: زمانیکه سهام جدید دارای امتیاز باشد باید در خصوص این امتیازات توضیحی در اظهارنامه داده شود.
۲-ارائه صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده که افزایش سرمایه را تایید نموده است.
۳-ارائه یک نسخه از روزنامه ی آگهی که تغییر سرمایه در آن قید شده است.
۴-اگر سرمایه آورنده غیر نقدی باشد باید از طریق کارشناس رسمی وزارت دادگستری قیمت گذاری شود و آن را مجمع عمومی فوق العاده تایید نمایند که صورتجلسه مربوط با آن به همراه مدارک باید به اداره ثبت شرکت ارائه شود.
۵-اگر افزایش سرمایه بصورت نقدی باشد ارائه گواهی بانکی الزامی است.
۶-ارائه نسخه اصلی روزنامه برای دعوت سهامداران
۷-ارائه لیستی از نام و مقدار سهام صاحبان سهام که در جلسه حضور داشته اند که در پایان باید به امضا هیئت رئیسه جلسه برسد.
۸-ارائه لیستی از نام و مقدار سهام شرکا پس از افزایش سهام

شرکت تهران ثبت رتبه ۱ شرکت های ثبتی برای ثبت شرکت، برند و خدمات گوناگون ثبتی آماده ارائه خدمات می باشد. در این مقاله سعی بر این داشتیم تا همه موارد را برای شما یادآوری کرده و به شما آگاهی کامل بدهیم. شما در صورت وجود هر گونه ابهام و سوال در زمینه ثبتی می‌توانید با مشاورین خبره ما در این زمینه تماس بگیرید تا گام به گام ثبت شرکت و یا برند، همراه شما باشند و به انجام کارتان سرعت بدهند. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره با شماره های ۸۸۶۷۲۳۶۶-۰۲۱ که دارای ۱۲۰ خط فعال است تماس بگیرید و یا برای دریافت مشاوره رایگان عدد ۵ را به سامانه ۱۰۰۰۴۳۹۰۲۰۰۰ ارسال کنید و یا با دریافت اپلیکیشین مدیریت امور تهران ثبت از کافه بازار یا گوگل پلی برای اندروید و یا آیتونز برای آیفون از خدمات ثبتی ما به صورت رایگان بهره مند شوید با اپلیکیشن تهران ثبت در هر زمان و هر کجا هستید به پیگیری کارهای ثبتی خود بپردازید.