تغییر حق امضا

تغییر حق امضا

توضیحاتی کوتاه در خصوص حق و تغییر حق امضا مجاز شرکت

تغییرات در شرکت یکی از خدماتی است که معمولا شرکت ها پس از ثبت اولیه شرکت به آن نیاز دارند که از جمله این تغییرات تغییر حق امضا مجاز شرکت می باشد. برای تغییر و اجرای تصمیمات در شرکت ها ، قوانین ویژه ای برای اجرا و یا به نوعی بارگذاری آن نوع تغییر به صورت رسمی وجود دارد که به صورت ثبت آن تغییرات و تصمیمات (ثبت تغییرات شرکت) می باشد.بعد از ثبت شرکت ممکن است در بین اعضا هیئت مدیره شرکتها جابجایی صورت پذیرد و به تبعه آن حق امضای مجاز شرکت نیز ممکن است تغییر یابد.هر شرکتی دارای اوراق و اسنادی از جمله چک ،سفته، برات، قراردادها و هم چنین اوراق اداری است که باید توسط شخصی در شرکت که دارای سمت است امضا شود حال در زمان ثبت شرکت این حق به فرد یا افرادی داده شده که معمولا” مدیرعامل در نظر گرفته میشود.

تغییر حق امضا مجاز

جهت ثبت شرکت و ثبت برند با مشاوران ما تماس بگیرید.

بعد از ثبت شرکت اعضای هیئت مدیره می توانند با تنظیم صورتجلسه ای مبنی بر تغییر حق امضا مجاز شرکت این مسولیت را به فرد دیگری از اعضا بسپارند و یا برای تمدید این حق اقدام به تنظیم صورتجلسه کنند. حق امضا مجاز در شرکت دارای دو بخش است:  چک سفته برات قراردادها و عقود اسلامی و دیگری اوراق عادی و اداری است .اعضای هیئت مدیره می توانند در دو بخش حق امضا را به یک نفر بدهند و یا در هر بخش یک نفر این حق را داشته باشد و حتی این امکان وجود دارد که در یک بخش و یا دو بخش حق امضا برای دو نفر باشد که متفقا” امضا کنند.

 

تغییر حق امضا مجاز شرکت را درصورت تصمیم سهامداران و یا اعضای هیئت مدیره در شرکت می توان صورت  داد و برای ثبت تغییرحق امضا مجاز شرکت  تنظیم صورتجلسه در مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده و یا هیئت مدیره شرکت امکان پذیر است .شخص صاحب امضا می تواند از بین، اعضای هیئت مدیره(خارج از شرکا)،سهامداران ، شخصی که هم سهامدار و هم عضو هیئت مدیره است و یا اینکه نماینده اشخاص حقوقی که به عنوان سهامدار یک شرکت دیگر هستند انتخاب گردد.در اعطا حق امضا مجاز شرکت می توان صاحبان حق امضا اوراق عادی و اداری را از صاحبان حق امضا اوراق تعهدآور جدا کرد.علاوه بر این امکان اعطا حق امضا مشترک و یا منحصر با استفاده از کلمات منفرداً و یا متفقاً صورت می گیرد مانند “مدیرعامل منفرداً و یا مدیرعامل و یکی از اعضای هیئت مدیره متفقاً “.

جهت ثبت تغییرحق امضا مجاز شرکت  جدید نیز مانند سایر صورتجلسات تغییرات پس از ثبت در سامانه اداره و امضا صورتجلسه تنظیم شده توسط اعضا هیئت مدیره و ارسال آن از طریق پست به اداره ، درخواست مورد بررسی قرار می گیرد. مدارک مورد نیاز هم شامل مدارک ثبتی به همراه روزنامه های تغییرات و تأسیس می باشد.

نکته مهمی که در تنظیم صورتجلسه ثبت تغییرحق امضا مجاز شرکت  باید به آن توجه کرد این است که اعطا حق امضا هم جز اختیارات اعضای هیئت مدیره مستقل از سهامداران است و هم اختیارات سهامداران در قالب مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده .

تغییر حق امضا و حق امضا مدیر عامل

مدیرعامل شرکت در حدود اختیاراتى که توسط هیأت مدیره به او تفویض شده است نماینده شرکت محسوب و از طرف شرکت حق امضاء دارد» مدیرعامل شرکت فقط در حدود اختیارات تفویضى حق امضاء دارد یعنى امضاء به تنهایى و عمل حقوقى به تنهایى در جایى که چند نفر باید امضاء و عمل را انجام دهند خروج از اختیارات است و در نتیجه نماینده شرکت محسوب نخواهد شد و عمل حقوقى او باطل می‌باشد.

مدارک لازم جهت تغییر حق امضا مجاز شرکت

 • کپی آگهی تاسیس
 • کپی روزنامه رسمی
 • کپی مدارک شناسایی تمام اعضاء
 • کپی آگهی آخرین تغییرات در صورت داشتن تغییرات

 

فرایند تغییر حق امضاء مجاز شرکت

 • تکمیل کردن فرم های مورد نیاز توسط کارشناس
 • ارائه مدارک به وکلا
 • امضا صورت جلسه توسط موکل و تنظیم آن توسط کارشناس
 • ارائه مدارک توسط وکیل به اداره ثبت شرکت ها
 • در صورت داشتن مشکل در پایان هر مرحله مشکل اعلام شده و توسط موکل  بر طرف شده و تائید می شود
 • تائید نهایی و صدور پیش آگهی تغییرات
 • حدود یک هفته بعد از پیش تغییرات آگهی روزنامه رسمی منتشر می شود

 

نمونه صورتجلسه هیات مدیره در خصوص تعیین سمت و دارندگان امضاء مجاز

 

بسمه تعالی

نمونه صورتجلسه هیات مدیره در خصوص تعیین سمت و دارندگان امضاء مجاز
در شرکتهای سهامی

نام شرکت : …………………………………
شماره ثبت شرکت : ………………………
سرمایه ثبت شده : ………………………
شناسه ملی : ………………………………
جلسه هیات مدیره شرکت ………………………… سهامی خاص ثبت شده به شماره ………………… با حضور کلیه / اکثریت اعضاء در تاریخ ……………… ساعت………… در محل قانونی (در صورتی که جلسه در محل دیگری غیر از محل قانونی شرکت تشکیل شده آدرس آن محل نوشته شود) تشکیل و تصمیمات ذیل اتخاذ گردید.
الف : ۱ـ خانم/ آقای …………………… به شماره ملی ………………… به سمت رئیس هیئت مدیره
۲ـ خانم/ آقای …………………… به شماره ملی……………………به سمت نایب رئیس هیئت مدیره
۳ـ خانم/ آقای ……………………به شمارملی………………به سمت مدیر عامل و عضو هیئت مدیره
ب : کلیه اسناد و اوراق بهادار و تعهدآور شرکت از قبیل چک ، سفته ، بروات ، قراردادها و عقوداسلامی با امضاء …………………… همراه با مهر شرکت معتبر می باشد.
ج: اینجانبان اعضاء هیات مدیره ومدیر عامل ضمن قبولی سمت خود اقرار می نمائیم که هیچگونه سوء پیشینه کیفری نداشته و ممنوعیت اصل ۱۴۱ قانون اساسی و مواد ۱۱۱ و۱۲۶ لایحه اصلاحی قانون تجارت را نداریم .
د : به خانم /آقای …………………… احدی از مدیران یا سهامداران یا وکیل رسمی شرکت وکالت داده می شود که ضمن مراجعه به اداره ثبت شرکتها نسبت به ثبت صورتجلسه و پرداخت حق الثبت و امضاء ذیل دفاتر ثبت اقدام نماید.

محل امضاء اعضای هیات مدیره:
۱ ـ …………………… ۲ ـ …………………… ۳ـ …………………… ۴ ـ ……………………

 

 

تذکرات :
۱- کلیه صورتجلسات می بایست روی سربرگ شخصیت حقوقی مربوطه پس از امضاء اشخاص ذی سمت و با مهر آن شخصیت حقوقی تهیه و ارسال گردد.
۲ـ در صورتی که در نظر باشد رئیس هیات مدیره و مدیر عامل یک نفر باشد وفق ماده ۱۲۴ لایحه اصلاحی قانون تجارت باید مراتب در مجمع عمومی عادی یا عادی بطور فوق العاده مطرح به تصویب ۳/۲ اعضای حاضر در مجمع برسد.
۳ـ صورتجلسه در ظرف مدت سه روز تحویل اداره پست شود و سپس بارکدپستی در سیستم درج گردد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *