ثبت شرکت ابنیه

امروزه متقاضیان برای توسعه اقتصادی اقدام به ثبت شرکت می نمایند تا بتوانند فعالیت های تجاری خود را در چارچوب تعیین شده انجام دهند. برای اینکه بتوان یک شرکت را ثبت کرد اولین شرط ثبت شرکت که تعداد اعضا می باشد را باید رعایت کرد. در قوانین ثبت شرکت ایران شرکتی قابل ثبت می باشد که حداقل دارای ۲ عضو یا بیشتر باشد. اینگونه شرکت ها باید مراحل قانونی را طی نمایند تا شرکت خود را ثبت کنند. یکی از شرکت هایی که در ایران قابل ثبت می باشد، شرکت ابنیه می باشد. در ابتدا به معنی لغوی کلمه ” ابنیه ” می پردازیم: ابنیه در لغت نامه فارسی به معنی خانه ها، ساختمان ها و بناها می‌باشد. امروزه ساخت و ساز ساختمان ها و مکان ها برای کاربری چون ورزش، سینما، ترمیم موزه ها و امرو فرهنگی افزایش چشم گیری پیدا کرده است. بنابراین ثبت شرکت ابیانه متقاضیان بیشتری نسبت به قبل پیدا کرده است تا بتوانند هر چه سریعتر وارد بازار کسب و کار شوند و از این طریق بتوانند کسب سرمایه کنند تا اقتصاد جامعه نیز در جریان باشد و راکد نماند. ابنیه یکی از زیر ممجموعه های رشته های پیمانکاری می باشد . اینگونه شکرت ها باید دارای افرادی متخصص در این رشته باشند و به تنهایی اداره اینگونه شرکت ها امکان پذیر نمی باشد، زیرا برای ساختن یک ساختمان نیروهای کاری بسیاری برای هر بخش آن لازم می باشد و هر کدام باید در بخش خود دارای مهارت و تخصص باشند. اضافه بر این موضوع، باید موسسین شرکت ابنیه دارای سرمایه مکفی برای راه اندازی آن نیز باشند. یکی از موارد مهم ثبت اینگونه شرکت ها داشتن مجوز می باشد  که باید حتما قبل از ثبت شرکت، مجوز را از سازمان دریافت کنند.

در ادامه این مقاله به چگونگی ثبت شرکت و مدارکی برای ثبت آن مورد نیاز می باشد می پردازیم. در صورتی که سوالی در این زمینه برای شما پیش آمده است می توانید با ما تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را در این زمینه راهنمایی کافی نمایند. در ثانی با مطالعه دقیق این مقاله نیز می توانید تا حد زیادی از سوالات تان در رابطه با ثبت شرکت ابنیه را پاسخ دهید.

در ایران، ثبت شرکت ابنیه به دو صورت انجام می گیرد: حالت اول، ثبت شرکت ابنیه به شکل سهامی خاص: نوعی شرکت است که از سرمایه موسسان تشکیل شده است و وظیفه هر شخص به نسبت سهامی که به شرکت وارد است می باشد. برای ثبت، باید  لغت سهامی خاص در ابتدا و یا انتهای نام شرکت قرار گیرد همچنین داشتن بازرس نیز الزامی می باشد. یکی از مشکلات سهامی خاص را می توان پیدا کردن سهامداران آن دانست. شرایط لازم برای ثبت شرکت ابنیه بر حسب شرکت سهامی خاص به صورت زیر می باشد:

 • نداشتن سوء پیشینه کیفری
 • حداقل باید سه نفر در تشکیل شرکت حضور داشته باشند به عنوان اعضا
 • باید دارای مکانی مناسب باشد و آدرس آن را به شرکت ثبت مربوطه تحویل دهند
 • باید دارای سرمایه کافی باشد
 • ۳۵% از این سرمایه را در ابتدا باید به بانک مربوطه واریز کنند.

حالت دوم : ثبت شرکت ابنیه بر حسب شرکت با مسئولیت مجدود نیز امکان پذیر می باشد که دارای شرایط زیر می باشد:

 • باید حداقل داری ۲ عضو باشد
 • هر کدام به طور جداگانه دارای سهام شرکت باشند
 • متقاضیان باید دارای سرمایه ی کافی باشند.

مدارک ثبت شرکت ابنیه به صورت گام به گام:

 • کامل کردن مدارک گفته شده از سوی متقاضیان
 • مراجعه متقاضیان به سازمان ثبت شرکت و ارائه مدارک
 • انتخاب چند نام به عنوان نام های شرکت که باید از سوی متقاضیان صورت پذیرد و کارشناسان مربوطه وظیفه دارند که به بررسی این نام ها بپردازند. در صورتی که طبق قوانین یکی از نام های مناسب انتخاب شد بنابر این به متقاضی اطلاع داده خواهد شد در صورتی که هیچکدام از نام های انتخاب شده توسط متقاضی مناسب نبود، مجددا به متقاضی اعلام می شود و در زمان تعیین شده متقاضی دوباره باید نام های دیگری را به سازمان ارائه کند.
 • پرداخت حق الزحمه کارشناسان ثبت
 • بعد از تایید نام توسط کارشناس سازمان ثبت و تکمیل بودن مدارک و بررسی آنها، شرکت در سامانه ثبت می گردد ولی در صورتی که مدارک ناقص باشد یا دارای صحت نباشد، مدت زمانی را به متقاضی بابت تکمیل پرونده خواهند داد تا نسبت به تکمیل مدارک خود اقدام نماید و مجددا مدارک توسط کارشناسان ثبت شرکت بررسی می گردد و دوباره همان مراحل انجام خواهد شد.
 • بعد از تاییدیه، متقاضیان با مراجعه به ثبت شرکت مربوطه، شرکت ابنیه خود را ثبت می کنند
 • چون برای ثبت شرکت ابنیه نیاز به مجوز می باشد، بنابراین اینگونه شرکت ها قانونی بوده و در روزنامه های کثیر الانتشار به عنوان شرکت مطمئن و معتبر دارای مجوز معرفی می گردد.

مدارکی که برای ثبت شرکت ابنیه لازم است به صورت زیر می باشد:

 • مدارک هویتی تمامی افرادی که به عنوان اعضا معرفی شده اند که شامل کپی و اصل شناسنامه و کارت ملی می باشد
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری برای کلیه افراد
 • تصویر اظهارنامه به همراه امضاء موسسین شرکت
 • کپی اساسنامه به همراه امضاء موسسین شرکت
 • کپی صورتجلسه به همراه امضاء موسسین شرکت

موسسین که برای ثبت شرکت ابنیه اقدام می کنند لازم به ذکر است که این افراد نیازمند به مدرک تحصیلی در این رشته نمی باشند بلکه می توانند با داشتن مدارک تحصیلی در رشته های گوناگون اقدام به ثبت شرکت کنند. بنابراین مدیران افرادی را که برای فعالیت شرکت انتخاب نموده اند باید دارای مدارک در این رشته نیز باشند همچنین دارای سابقه نیز باید باشند که این امر باعث می شود که پروژه کاری با موفقیت به پایان برسد.

عنوان فعالیتی که برای شرکت ابنیه انتخاب می شود باید طوری باشد که در مراحل پروژه تمامی افراد مشغول فعالیت در قبال این موضوع باشند. در صورتی که شرکت ابنیه دارای پروژه های سنگین باشد نیازمند به سرمایه زیادی می باشد و برای فراهم کردن این سرمایه بانک ها و موسسات اعتباری وام می دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *