ثبت شرکت انرژی یا نفت و گاز

انرژی حدود سال ۱۸۵۰ به وجود آمده است که آن را بصورت های گوناگونی تعریف نموده اند. انرژی خاصیتی از اجسام است که می تواند به اشیا دیگر انتقال یابد. بطور کلی در شرکت های انرژی به فعالیت در زمینه های نفت و گاز می پردازند که برای آشنایی بیشتر ابتدا به تعریف نفت و گاز طبیعی می پردازیم.

ثبت شرکت انرژی یا نفت و گاز

naft-company

ریشه نفت از واژه ی اوستایی گرفته شده است. نفت خام مایعی است که می توان به رنگ های سبز تیره، سیاه و یا قهوه ای پر رنگ مشاهده نمود. که در لایه های بالایی قسمتی از پوسته زمین می توان یافت. نفت از هیدروکربن های متفاوتی تشکیل شده است. بیشتر دانشمندان طرز تشکیل نفت را گیاهان و موجودات آلی موجود در اقیانوس ها می دانند.
نفت بصورت خام نمی توانند مورد استفاده قرار گیرد بنابراین در پالایشگاه نفت در برج تقطیر تصفیه می شود. نفت خام از انواع گوناگونی تشکیل شده است که به شکل زیر می باشد.
نفت خام سبک: مایعی است که با چگالی کم در دمای اتاق به راحتی جاری می شود.
نفت خام سنگین: مایعی است با غلظت بالا به راحتی در چاه استخراج جاری نمی شود. چگالی نفت خام سنگین از نفت خام سبک بیشتر است.
نفت خام شیرین: مایعی است که میزان گوگرد آن کم تر از نیم درصد می باشد.
نفت خام ترش: مایعی است که میزان گوگرد آن بیشتر از نیم درصد می باشد. نفت خام، ترش، سمی و دارای خاصیت فرسایندگی می باشد.
گاز طبیعی و یا Natural gas که معمولا همان گاز نامیده می شود نوعی سوخت فسیلی گازی است. گاز طبیعی، سوختی است که نسبت به سوخت های فسیلی ضرر و زیان کمتری دارد و جزو منابع تجدید ناپذیر محسوب می شود. گاز طبیعی یکی از ایمن ترین و مفید ترین شکل های انرژی می باشد. انرژی زیادی درون گاز طبیعی نهفته است که بصورت فرار می باشد.
زمانی که گاز طبیعی کاملا خشک و فاقد مواد زائد و هوای کافی باشد، با شعله آبی می سوزد و اگر این عوامل وجود نداشته باشد به رنگ های نارنجی، قرمز، زرد و یا سبز نمایان می شود.
گاز طبیعی از پروپان، بوتان، متان و اتان تشکیل شده است که بیشترین درصد تشکیل دهنده آن متان می باشد.
بیشتر شرکت های انرژی در رابطه با حفاری و لوله کشی نفت و گاز، طراحی برای مخازن نفت وگاز، فراهم سازی تجهیزات و مواد مورد نیاز برای صنایع نفت وگاز مشغول به فعالیت می باشند.
بسیاری از افرادی که تصمیم به ثبت شرکت انرژی دارند اطلاعات کافی از این زمینه ندارند بنابراین در ادامه این مقاله به مدارک و مراحل ثبت شرکت انرژی می پردازیم در نتیجه برای کامل شدن اطلاعتتان این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید و امور ثبتی خود را به بهترین نحو انجام دهید.
برای ثبت این نوع شرکت ها مانند دیگر شرکت ها نیازمند به اخذ مجوز می باشد که این مجوز را وزارت نفت ارائه می دهد. متقاضیان می توانند از طریق شرکت سهامی خاص و با مسئولیت محدود شرکت انرژی یا نفت و گاز خود را به ثبت برسانند.

ثبت شرکت سهامی خاص نفت و گاز

ثبت شرکت انرژی در قالب سهامی خاص: شرکت سهامی خاص نوعی شرکت بازرگانی است که در این شرکت سرمایه مورد نظر به سهام تبدیل شده و مسئولیت شرکا فقط به مبلغ سهام بستگی دارد.
شرایط و مدارک لازم برای ثبت شرکت انرژی در قالب سهامی خاص:
-حداقل از سه عضو و دو بازرس تشکیل شود.
-حداقل سرمایه یک میلیون ریال است.
-حداقل ۳۵ درصد از سرمایه نقدا پرداخت شود.
-کپی شناسنامه و کارت ملی کلیه ی افرادی که در شرکت فعالیت می کنند.
-گواهی عدم سوء پیشینه
-کپی اقرارنامه به همراه امضا سهامداران
-زمانی که توسط موکل مراحل انجام شود نیاز به وکالتنامه است.
-در صورت مجوزی بودن عنوان، اخذ مجوز ضروری است.
-ارائه فیش بانکی

ثبت شرکت با مسئولیت محدود نفت و گاز

سرمایه شرکا به سهام تبدیل نمی شود و مسئولیت هر یک به میزان سرمایه آن بستگی دارد.
شرایط و مدارک لازم برای ثبت شرکت انرژی در قالب شرکت با مسئولیت محدود:
-حداقل از دو عضو تشکیل می شود.
-حداقل سرمایه یک میلیون ریال است.
-کل سرمایه باید پرداخت شود.
-کپی شناسنامه و کارت ملی کلیه ی افرادی که در شرکت فعالیت می کنند.
-گواهی عدم سوء پیشینه
-کپی اقرارنامه به همراه امضا سهامداران
-دو نسخه فرم تقاضانامه به همراه امضا سهامداران
-دو نسخه فرم اساسنامه به همراه امضا سهامداران
-اخذ مجوز، زمانی که عنوان مربوطه، نیاز به اخذ مجوز داشته باشد.

مراحلی که برای ثبت شرکت انرژی باید طی نمود به شرح زیر می باشد:

ابتدا وارد سامانه مربوطه شوید و فرم ها را تکمیل نمایید بعد از تکمیل فرم ها و تایید آن توسط کارشناسان باید مدارک را به سازمان ارسال نمایید. حداقل باید ۵ نام برای شرکت خود انتخاب نموده و آن را الویت بندی کنید. البته قابل ذکر است که در ابتدا باید نوع فعالیت خود را انتخاب نموده تا نام های انتخاب شده مطابق به فعالیتتان باشد. کارشناسان به بررسی این نام ها می پردازند زمانی که یکی از نام ها تایید شود به متقاضی اطلاع داده می شود. این پروسه سه الی چهار روز کاری به طول می انجامد. بعد از این مرحله کارشناسان مربوطه به بررسی مدارک شما می پردازند زمانی که این مدارک دارای نقض باشد به متقاضی اطلاع داده می شود و برای تکمیل مدارک به متقاضیان زمان داده می شود تا آن را ارائه دهند و پس از بررسی مجدد در صورت تکمیل بودن به متقاضی اطلاع می دهند. متقاضیان باید حق ثبتی را در بانک واریز نمایند و فیش را به سازمان ارائه دهند. در این مرحله آگهی تاسیس شرکت صادر شده و متقاضی با مراجعه به سازمان مربوطه پرونده ثبتی و آگهی تاسیس دارای شماره ثبت و شناسه ملی را دریافت می نمایند. بنابراین با مراجعه به یکی از شرکت های ثبتی، شرکت انرژی را می توانید ثبت نمایید.