ثبت شرکت خارجی

در سالهای گذشته افراد خارجی نمی توانستند، شرکت با ۱۰۰% سهام در ایران ثبت کنند فقط می توانستند طبق قوانین ۴۹% میزان سهام یک شرکت را دارا باشند. با توجه به گسترش روابط تجاری و بین المللی این محدودیت برداشته شد و در منطقه آزاد کیش یک شرکت ۱۰۰% خارجی قابل ثبت می باشد و در تهران شرکت با میزان سهام ۹۹% خارجی و ۱% ایرانی قابل ثبت می باشد.

در حال حاضر امکان ثبت با شرایط فوق فقط مختص به تهران و منطقه آزاد کیش می باشد.

مطابق قانون مصوب ۱۵ خرداد سال ۱۳۱۰ قانون ثبت شرکت ها و ماده ۳ قانون ثبت شرکت ها هر شرکت خارجی برای اینکه بتواند در ایران شعبه یا نمایندگی داشته باشد تا به امور تجاری یا صنعتی یا مالی در ایران بپردازد، ابندا باید در مملکت اصلی خود به شکل کاملا قانونی شناخته شده باشد و سپس  در اداره ثبت اسناد تهرا ن به ثبت رسیده باشد.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برای عدم دخالت کشورهای بیگانه در چپاول  امور مالی، اصل ۸۱ قانون اساسی نوشته شد: ” دادن امتیاز تشکیل شرکت ها  و موسسه در امور تجاری و صنعتی وکشاورزی و معادن و خدمات به خارجیان مطلقا ممنوع است”.

اما این قانون باعث اشکالاتی گردید. زیرا کشورهای دیگر برای رونق بخشیدن به عرصه تولیدات خود محتاج به مساعدت سایر کشورها می باشند.

برای این منظور اداده ثبت شرکت ها فقط زمانی یک شرکت خارجی را ثبت می کنند ( ثبت شعبه یا نمایندگی) که قبلا در یکی از ادارات یا نهاد های دولتی قرارداد منعقد کرده باشد و فقط شرکت های خارجی که طرف قرداد با ایران هستند را می توانند در ایران ثبت کند.

برای این منظور مدارک زیر لازم است:

  • اظهار نامه ثبت
  • اساسنامه شرکت
  • اختیارنامه نماینده عمده شرکت در ایران ( در صورتی که شرکت خارجی، دارای چند نماینده مستقل در ایران است، اختیارنامه هر یک از آنها لازم می باشد).

برای تنظیم اظهار نامه چندین نکته باید رعایت شود که شامل نام شرکت، نوع شرکت، محل شرکت و … می باشد . شرکت تهران ثبت با تجربه کافی در زمینه ثبت شرکت خارجی در ایران می تواند شما را در این زمینه مشاوره دهد. کافیست  با شماره تلفن ۰۲۱۴۳۹۰۲۰۰۰ تماس بگیرید تا تیم تخصصی مشاوره آنلاین تهران ثبت شما را در این زمینه یاری رسانند.