ثبت شرکت در چین

لغت چین برگرفته از کلمه ی فارسی می‌باشد که در قرن سیزدهم میلادی توسط مارکوپولو بصورت china رواج پیدا نموده است. چین در زمان بابل و مصر بوجود آمده است. این کشور در شرق قاره آسیا قرار دارد و با ۴ کشور ویتنام، تاجیکستان، هند و افغانستان همسایه می‌باشد. مساحت این کشور تقریبا ۹٫۶ میلیون کیلومتر مربع است، که پرجمعیت ترین کشور دنیا به حساب می‌آید. پایتخت این کشور پکن است و زبان رسمیشان گویش استاندارد زبان ماندارین است.

بطور کلی چین به ۲۲ استان تقسیم شده است. جمعیت چین در آخرین سرشماری حدود یک میلیارد و چهارصد میلیون نفر بوده است. افراد در کشور چین مشغول به فعالیت در عرصه کشاورزی، چای، بادام زمینی، ذرت، سیب زمینی، گندم برنج، کتان، جو، ارزن و در صنعت اسباب بازی، نفت، ماشین آلات، زغال سنگ، استیل، آهن و الکترونیک مشغول می‌باشند.
شهرهای مهم چین شامل پکن، گویلین، گوانجو، کون مینگ، هانگژو، نانجینگ، سوژو، شی‌آن و شانگهای می باشد که به دلیل مکان های طبیعی و باستانی توریست های زیادی به این کشور سفر می‌کنند و موجب کسب و کار بسیاری نیز می‌شود. از مقاصد گردشگری این کشور می‌توان دیوار بزرگ چین، جزیره هاینان، پارک جنگلی جیوژایگو، کوه اورست، کوه تای، تبت، شهر تورفان، غار یونگانگ را نام برد. چین بیش از ۲۰ درصد اقتصاد جهان را به خود اختصاص داده است.

با توجه به مزایای زیاد و روابط خوب با کشور ما بیشتر بازرگانان و افراد مشاغل بزرگ در ایران، تصمیم به ثبت شرکت در چین را می‌گیرند.

ثبت شرکت در چین

chin-656×510

مزایای ثبت شرکت در چین

– مالکیت صد در صد خارجی
– افتتاح حساب بانکی که امکان انتقال ارز به کل جهان را می‌توان انجام داد.
– چین یکی از بزرگترین کشورها برای امور مربوط به صادرات و واردات به حساب می‌آید.
– دارای معافیت های مالیاتی برای متقاضیان خارجی می باشد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در چین

– مدارک شناسایی افراد سرمایه گذار
– کپی پاسپورت
– لیست وسایل وارد کننده
– تاییدیه دولت محلی برای مکان شرکت
– لیست نام های افرادی که قرار است در هیئت مدیره فعالیت نمایند.
– کپی از امضای اعضاء شرکت
– درخواست کتبی برای ثبت شرکت در چین
– کپی از مدارک تایید ثبت شرکت
– کپی و اصل مجوز کار
– مدارک افتتاح حساب بانکی
– کپی و اصل مجوز کد اقتصادی و تبدیل پول
مدارکی که به اداره مالیات باید تحویل دهید به شرط ذیل می‌باشد:
– افتتاح حساب بانکی
– خرید برگه‌های فروش
– در خواست اتمام یا تعلیق فعالیت
– درخواست افزایش زمان پرداخت
– درخواست کاهش میزان مالیات، معافیت یا باز پرداخت
نکته: تمامی کارمندان شرکت خارجی برای وادرات مواردی مانند مواد خام، ماشین آلات و غیره می بایست بطور جداگانه مالیات هر یک را پرداخت نمایند.

ثبت شرکت در قالب های گوناگونی تاسیس می‌شود که در ذیل به تعریف هر یک می‌پردازیم

دفتر نمایندگی در چین

افراد با ثبت دفتر نمایندگی در چین نیز می‌توانند پیشرفت فراوانی را در عرصه تجارت داشته باشند و یکی از آسان ترین و اقتصاد ترین راه حضور قانونی در چین می‌باشد. دفتر نمایندگی در چین (Representative Office ) محلی است که رابطه ی بین دفتر نمایندگی و شرکت مادر را مدیریت می‌کند و ارتباط بین مصرف کنندگان و شعبه مادر آسان می گردد. شرکت مادر باید دارای ۲ سال سابقه باشد. بطور کلی شرکت مادر وظیفه دارد که کلیه ی هزینه های دفتر نمایندگی را پرداخت نماید. دفتر نمایندگی باید دارای حساب بانکی جداگانه ای باشد و برای حفظ ارتباط با مشتریان باید به استخدام نیروی محلی بپردازند. دفتر نماینده ثبت شده در چین برای شروع فعالیت، نیاز به هیچ سرمایه ای نخواهد داشت.

ثبت شرکت بصورت تماما خارجی (WOFE)

نوعی شرکت با مسئولیت محدود است که متقاضیان در عرصه تولید، تجارت، خدمات مشاوره ای و مدیریتی، مهندسی و سایر شرکت های سود ده به ثبت شرکت می پردازند. سرمایه گذاران باید ۱۰۰درصد خارجی باشند. بیشتر متقاضیان خارجی برای ثبت شرکت از این نوع قالب استفاده می‌‌نمایند با ثبت شرکت به این روش ۱۰۰درصد سهام بنام سهامداران خارجی می‌باشد. حداقل سرمایه برای شرکت WOFE پنجاه هزار دلار است که ۲۰ درصد آن باید در ابتدا پرداخت شوند که مابقی آن طی دوسال باید تسویه شود.

ثبت شرکت بصورت JV

سرمایه گذاران این نوع شرکت ها، از چندین ملیت متفاوت می‌باشند که دولت چین این نوع شرکت تجاری را برای متقاضیان به صرفه تر می‌داند. مواردی مانند لوازم بهداشتی، آرایشی، راه سازی، تولید خودرو و … دولت کنترل فعالیت را در این زمینه بر عهده دارد که متقاضیان فقط از راه تاسیس شرکت به شیوه JV می‌توانند فعالیت نمایند.

شرکت مشترک در چین

شرکت مشترک، نوعی شرکت با مسئولیت محدود است که بین متقاضیان خارجی و شرکت چینی تشکیل می‌شود. در این روش شرکت جدیدی ظهور پیدا می‌کند که ادغامی از شرکت خارجی و ایرانی نمی‌باشد. اولین شخصیت حقوقی تجاری برای افراد خارجی در چین، شرکت مشترک است. برای ثبت شرکت مشترک یک فرد چینی نمی‌تواند سهامدار شرکت باشد. در ابتدا از این روش استقبال بسیاری صورت گرفت ولی به دلیل انعطاف پذیری بیشتری که در قانون شرکت های چین پیش بینی شده است متقاضیان از این روش، دیگر استقبال نمی کنند. در چین بسیاری از شرکت ها در حال ورشکستگی می باشند بنابراین متقاضیان برای ثبت شرکت در چین باید دقت لازم را انجام دهند. در این قالب از ثبت شرکت ۲۵ درصد از سهام متعلق به متقاضیان خارجی می‌باشد.

شرکت بازرگانی با سرمایه خارجی

این نوع شرکت های تجاری فقط با سرمایه گذاران خارجی تاسیس می‌شوند و مالکیت کاملا خارجی دارند. هزینه این نوع ثبت شرکت بسیار کم است. با این نوع ثبت شرکت متقاضیان می‌توانند در رشته های زیر به فعالیت بپردازند:
– خرده فروشی: فروش کالا و خدمات از یک مکان ثابت از طریق تلفن، اینترنت و ماشین های خودکار.
– عمده فروشی: فروش کالا و خدمات مربوط به شرکت ها و سازمان های تجاری.
– واسطه گری: انجام معاملات طبق قرارداد بسته شده.
– صادرات و واردات: کالاهای مورد نظر را می‌توانند صادر و یا وارد نمایند.
– فروختن حق امتیاز

برای ثبت شرکت در چین باید مراحل زیر را انجام دهیم

– ابتدا برای شرکت نام مناسبی را انتخاب نمایید و در ICAB به بررسی آن بپردازید.
– در صورتی که متقاضی، تصمیم به ثبت شرکت های تولیدی گرفته باید از اداره محیط زیست، تاییدیه دریافت نماید.
– باید گواهی مربوطه را از اداره صنعت و معدن تجارت دریافت نمایند.
– مجوز کار را از اداره ICBA دریافت نمایید.
– از سازمان کیفیت و فنی مجوز کد اقتصادی دریافت نمایید.
– افتتاح حساب بانکی از بانک مرکزی
– ثبت رسمی برای سرمایه از دپارتمان درخواست نمایید.