لیزینگ چیست؟

ثبت شرکت لیزینگ

لیزینگ چیست؟

ثبت شرکت لیزینگ : Lease لغت انگلیسی و به معنی اجاره دادن و کرایه کردن است و در عمل ویژگی اصلی آن این است که حق مالکیت مورد اجاره در دست موجر و حق استفاده از آن در اختیار مستاجر قرار دارد.کلمه لیزینگ در فارسی با کلمه اجاره‏دهی و اجاره‏داری مترادف است.لیزینگ از لحاظ اجرایی عبارت است از یک رشته فعالیت اعتباری کاملاً تخصصی مبتنی بر روش اجاره که در آن، نوعی قرارداد با توافق میان دونفر یا بیشتر، اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی به منظور بهره‏برداری از عین یا منفعت کالای سرمایه‏ای یا مصرفی با دوام که از قابلیت اجاره برخوردار باشد، منعقد می‏شو د. براساس این قرارداد، موجر کالای موردنظر و نیاز مستاجر را با استفاده از منابع مالی خود از فروشنده ویا تولیدکننده تامین می‏کند و با قبول این که در صورت حصول و انجام کلیه تعهدات قید شده در قرارداد، مستاجر اختیار دارد مالکیت مورد اجاره را به نام خود از موجر تقاضا کند، مورد اجاره را برای مدت تعیین شده در قرارداد به صورت اجاره در اختیار مستاجر قرار می‏دهد. مستاجر اختیار دارد تا در پایان مدت قرارداد و پس از تسویه، مورد اجاره را مال خود کند یا به موجر پس بدهد. در صورتی که مستاجر در پایان مدت قرارداد خواستار تملک مورد اجاره باشد باید مبلغی را که در ابتدای دوره با توجه به فرسایش و عمر مفید مورد اجاره به عنوان قیمت فروش یا باقیمانده یا ارزش اسقاطی (کالای دور انداختنی) مورد اجاره تعیین شده است، به موجر پرداخت کند. باید بدانید که بیشتر شرکت‏های لیزینگ در ایران ارزش اسقاطی یا باقیمانده را در محاسبات مورد توجه قرار نمی‏دهند و برابر صفر فرض می‏کنند.

ثبت شرکت لیزینگ

امروزه توسعه صنعت لیزینگ ضرورتی فراگیر در جهان می باشد. نقش عملیات لیزینگ در چرخه اقتصادی کشورها و اثرات مثبت آن موجب شده است که این شیوه اعتباری، امروز با تکیه بر تخصص‏ها و ویژگی‏های نوین اجرایی بتواند موقعیت خود را به عنوان یکی از مهمترین ساز و کارهای تامین اعتبار در سطح اقتصاد داخلی و بین‏المللی تثبیت کند. به همین دلیل بخش عظیمی از عملیات ها از روش‏های نوین لیزینگ انجام می‏پذیرد؛ مطابق بررسی‏های روش تامین اعتبارات از طریق لیزینگ در بین مکانیزم‏های گوناگون اعتباری، بعد از وام‏های مستقیم بانکی در مرتبه دوم قرار گرفته است.

مزایا و فواید عملیات لیزینگ

  • صرفه جویی در بکارگیری منابع مالی مستاجر و رفاه و آینده
  • انعطاف پذیری مطابق شرایط و انتظار مستاجر
  • سهولت نسبی در مقایسه با سایر روشهای استقراض
  • امکان جایگزینی دارایی های جدید
  • لیزینگ به عنوان الگویی جدید در تجارت از یکسو تامین کننده نیازهای مالی و پولی متقاضیان کالا و از سوی دیگر ، فراهم کننده ابزار تولید انبوه در اقتصاد خرد و کلان خواهد بود .
  • لیزینگ برای متقاضیان موجب افزایش قدرت خرید ، کاهش فشار نقدینگی و برخورداری از امکان آینده در حال می شود.
  • لیزینگ برای عرضه کنندگان موجب بازار سازی و تسریع در گردش فروش کالا از طریق بستر سازی بازار تقاضا می شود.
  • لیزینگ برای اقتصاد ملی موجب افزایش تقاضا ، افزایش تولید، افزایش اشتغال، تعادل قیمتها و رونق اقتصادی می شود.

انواع روش‏های لیزینگ

۱- لیزینگ عملیاتی

لیزینگ عملیاتی، قدیمی‏ترین و ساده‏ترین نوع و روش عملیات لیزینگ است که براساس آن، قرارداد با مستاجر صرفاً به قصد بهره‏برداری و برخورداری از حق انتفاع کالا منعقد می‏شود و در پایان مدت قرارداد، مورد اجاره دقیقا به موجر پس داده می‏شود. در این نوع لیزینگ معمولاً ۱۰۰% بهای مورد اجاره توسط موجر تامین می‏شود.

۲-لیزینگ سرمایه‏ای

لیزینگ سرمایه‏ای یا اجاره اعتباری که با عقد اجاره به شرط تملیک مندرج در قانون عملیات بانکی بدون ربا مشابهت کامل دارد و تنها تفاوت آن، شرط اختیار خرید در لیزینگ سرمایه‏ای یا اجاره اعتباری است، در نوع خود یکی از پیشرفته‏ترین شیوه‏های لیزینگ در جهان محسوب می‏شود که امروزه به دلیل ماهیت آن از لحاظ پیش‏بینی امکان تملیک مورد اجاره توسط مستاجر، گستره وسیعی از مبادلات اعتباری را دربرگرفته است.

ثبت شرکت لیزینگ

بر اساس قوانین اجرای ثبت شرکتهای لیزینگ به شرح زیر تعیین می شود.
ماده ۱ – در این دستورالعمل باید عبارات زیر استفاده شود.

قانون : قانون تنظیم بازار غیر متشکل پولی

بانک مرکزی : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

نیروی انتظامی : نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران

موسسه اعتباری : بانک یا موسسه اعتباری غیر بانکی

شرکت : شرکت لیزینگ

عملیات لیزینگ : خرید اموال منقول و غیر منقول توسط شرکت لیزینگ و انتقاو واگذاری آنها به متقاضیان از طریق روشهای مختلف عقد اجاره و یا فروش قسطی

مشتری : اشخاص حقیقی و حقوقی استفاده کننده از تسهیلات شرکت لیزینگ

اداره ثبت : اداره کل ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی

مجوز تاسیس: موافقت بانک مرکزی با ثبت شرکت لیزینگ پس از طی مراحل پیش بینی شده

مجوز فعالیت : اعطای مجوز از سوی بانک مرکزی برای شروع فعالیت شرکت لیزینگ جدید التاسیس

ماده ۲ – شرکت ها ی موضوع این دستورالعمل شرکت هایی هستند که فعالیت خود را خرید اموال مورد در خواست مشتریان ارز تولید کندگان و یا فروشندگان ، و واگذاری آنها به مشتریان از طریق اجاره و یا فروش قسطی قرار داده اند.

ماده ۳ – اشتغال به عملیات لیزینگ صرفا توسط اشخاص حقوقی و با رعایت مفاد این دستورالعمل مجاز است.

ماده ۴ – شرکت هایی که پیش از تصویب این دستور العمل ایجاد شده اند نیازی به اخذ مجوز تاسیس ندارند.

ماده ۵ – حداقل سرمایه برای فعالیت شرکت لیزینگ به شرح زیر می باشد.

الف _ شرکت هایی که به فعالیت در زمینه خودرو ، سواری ، وانت ، مینی بوس ، کامیون های سبک ، ماشین آلات و تجهیزات راهسازی ، ماشین آلات مورد نیاز کارخانجات و امثال آنها می پردازند حداقل ۶۰ میلیارد ریال.

ب – شرکت هایی که فعالیت در کالا های سرمایه ای گران قیمت نظیر هواپیما ، اتوبوس ، تریلی ، کامیون های سنگین ، ماشین آلات سنگین مورد نیاز کارخانجات و غیره می پردازند حداقل ۱۰۰ میلیارد ریال .

ماده ۶ – متقاضیان ثبت شرکت باید به همراه تقاضای خود مدارک و اطلاعات را به بانک مرکزی تحویل دهند.