ثبت شرکت چندمنظوره

ثبت شرکت چندمنظوره

ثبت شرکت چندمنظوره

شرکت چندکاره یا چند منظوره زمانی ثبت می‎شود که موضوع فعالیت شرکت در حوزه‌های واردات، صادرات، امور بازرگانی، توزیع و همچنین تأمین و تولید کالا باشد. به دلیل چندکاره بودن این نوع شرکت‌ها و متفاوت بودن آن با شرکت‌های دیگر ازنظر نوع کارکرد و عملکرد‎، ثبت شرکت چندمنظوره متفاوت‌تر از ثبت شرکت به شکل عادی صورت می‌گیرد و به بررسی و توجه بیشتری توسط مؤسسات ثبت شرکت‌ها نیاز دارد. و همچنین می‌توان گفت که ثبت این شرکت‌ها از حساسیت بیشتری برخوردار است.

ثبت شرکت چندمنظوره

به بیانی دیگر می‌توان گفت که حوزه فعالیت جهت ثبت شرکت چندمنظوره بسیار گسترده و وسیع است و مرزهای این شرکت چه داخلی و چه خارجی نامشخص و نامعین است.باید بدانید که روند ثبت شرکت چندمنظوره نیز  همانند ثبت شرکت‌ها با فعالیت تخصصی می‌باشد اما تفاوت این دو در این است که در شرکت چندکاره  موضوع و فعالیت شرکت و فرایند فعالیت شرکت چندمنظوره ذکر می‌شود. با داشتن مدارک شناسایی و حداقل داشتن مدرک تحصیلی بازرگانی در این حوزه‌ها و همچنین در خصوص ثبت شرکت چندمنظوره می‌توان چنین تعریف کرد که  با داشتن موضوع فعالیت جامع و کامل درزمینهٔ بازرگانی، صادرات ، واردات،توزیع ، تأمین و تولید می‌تواند فعالیت داشته باشد.

مدارک لازم برای ثبت شرکت چندمنظوره

۱- تکمیل فرم درخواست ثبت شرکت چند منظوره

۲- گواهی عدم سوءسابقه برای تمامی اعضای هیئت‌مدیره الزامی است.

۳- پرداخت هزینه‏ها‎ی ثبت که توسط قسمت حسابداری اداره ثبت شرکت‌ها محاسبه می‎شود و باید رسید آن به اداره تحویل داده شود.

۴- ارائه تصویر روزنامه رسمی آگهی تأسیس و آخرین تغییرات آن در صورت وجود داشتن

۵- تائیدیه هیئت‌مدیره اشخاص حقوقی سهامدار مبنی بر غیردولتی بودن شرکت چندمنظوره

۶- اخذ دو نسخه تقاضانامه تأسیس شرکت چندمنظوره و تکمیل آن؛ لازم به ذکر است که این فرم باید توسط سهامداران شرکت چندمنظوره امضا شود.

۷- دو نسخه شرکت‌نامه شرکت چندمنظوره؛ به دلیل بهادار بودن اوراق تقاضانامه و شرکت‌نامه از محل اداره ثبت شرکت‏ها‎ تهیه می‎شوند.

۸- گرفتن ۲ برگ اساسنامه شرکت چندمنظوره با امضای تمامی سهامداران و مهرشده به‌وسیله مهر شرکت

۹- تهیه ۲ نسخه صورت‌جلسه مجمع عمومی هیئت‌مدیره و مؤسسان که توسط مدیران منتخب مجمع، سهامداران و بازرسین به امضا رسیده باشد.

۱۰- ارائه و تحویل تمامی مدارک هویتی از قبیل کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت‌مدیره، بازرسین و تمامی سهامداران ،درصورتی‌که مدیرعامل خارج از اعضای هیئت‌مدیره باشد. اگر سهامداران و اعضا هیئت‌مدیره از میان اشخاص حقوقی باشند، ارائه معرفی‌نامه نمایندگان اجباری می‎باشد.

باید به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید درصورتی‌که بخشی از سرمایه شرکت چندمنظوره غیر نقدی باشد (اعم از اموال منقول و غیرمنقول)، ارائه تقویم نامه به کارشناس رسمی دادگستری اجباری است و درصورتی‌که اموال غیرمنقول جز سرمایه شرکت است، ارائه مستندات مربوطه ضرورت دارد.بر اساس نظر کارشناسان اداره ثبت شرکت‌ها، اخذ مجوز برای شرکت‌های چندمنظوره الزامی و واجب می‎باشد.

مراحل ثبت شرکت چندمنظوره

۱- متقاضی ثبت شرکت چندمنظوره باید به اداره ثبت شرکت‎ها‎ مراجعه کند و تمامی مدارکی را که در بالا ذکر شد را ارائه دهد و سپس به قسمت حسابداری مراجعه کند. به دلیل سهولت کار و جلوگیری از گم‌شدن مدارک بهتر است مدارک مربوطه در داخل یک پوشه پانچ شوند و بعد تحویل داده شود.

۲- بعدازاینکه متقاضی هزینه‏ها‎ی ثبت را پرداخت نمود باید رسید آن را به قسمت حسابداری تحویل دهد. همچنین متقاضی باید نام‌های درخواستی برای ثبت شرکت را از قبل آماده و ضمیمه مدارک کند. این نام‎ها‎ باید به ترتیب اولویت‌بندی شوند.
۳-کارشناس مربوطه پس از وصول این مدارک، به بررسی پرونده متقاضی می‎‎پردازد و چنانچه پرونده را بی‌نقص و بدون اشکال تشخیص دهد، آن را در اختیار کاربران کامپیوتر قرار می‎‎دهد.

۴-در قسمت کاربران کامپیوتر، تمامی اسناد و مدارک پرونده را در سیستم وارد می‎کنند و از این طریق دستیابی متقاضی به پرونده، امکان‌پذیر می‎‎شود و متقاضی می‌تواند در صورت نیاز وارد سیستم مربوط به خودش شود.

۵- به‌منظور تعیین نام شرکت، متقاضی باید به واحد تعیین نام مراجعه کند و نام‎ها‎ی موردنظر خود را در اختیار کارشناس قرار دهد. بر اساس اولویت‌بندی متقاضی، یکی از نام‏هایی که به زبان فارسی باشد و سابقه ثبت نداشته باشد، تائید و سپس پرونده به کارشناس تأسیس ارجاع داده می‎شود.

۶-کارشناس تأسیس نیز مدارک شرکت را با توجه به نوع آن بررسی می‎نماید تا موضوعات و محتویات شرکت با قوانین کشور منافاتی نداشته باشد و یا بین ریاست، اعضاء، میزان سرمایه، سهام، سهم شرکت و یا اوراق تضاد نداشته باشد. این کار از طریق سیستم آنلاین انجام می‎شود. علاوه بر بررسی‎ها‎ی مذکور، پرونده ازنظر نوشتاری نیز موردبررسی قرار می‎گیرد.

۷- درصورتی‌که در پرونده شرکت چندمنظوره نقصی و ایرادی مشاهده شود، به متقاضی بازگردانده می‎شود تا آن‌ها را اصلاح کند و دوباره به این اداره مراجعه نماید.

۸- اگر در پرونده متقاضی ثبت شرکت چندمنظوره مغایرتی رؤیت نگردد، آگهی تأسیس شرکت صادر می‎شود که پس‌ازآن، متقاضی موظف است تا برای اخذ امضا و مهر شرکت ثبت به اتاق رئیس اداره مراجعه کند.

۹-درنهایت، آگهی تأسیس شرکت در قسمت دبیرخانه مهر و شماره می‌شود و یک نسخه از آگهی تأسیس برای درج در روزنامه رسمی به متقاضی ارائه می‎گردد. همچنین از هر یک از مدارک نیز یک نسخه با مهر اداره به متقاضی داده می‎شود. به‌این‌ترتیب کار ثبت شرکت چندمنظوره به پایان می‎رسد.