رتبه بندی انفورماتیک

 اخذ رتبه بندی انفورماتیک

رتبه بندی شرکت های انفورماتیکی

شرکت های انفورماتیکی به شرکت هایی اطلاق می شود که در اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری به ثبت رسیده باشند و موضوع فعالیت آنها صرفا در زمینه انفورماتیک باشد. این گونه شرکت ها برای بستن قراردادهای دولتی و احراز صلاحیت نیاز به اخذ رتبه بندب انفورماتیک دارند که از طریق شورای عالی انفورماتیک کشور (معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور) صادر می گردد. در ارزیابی رتبه بندی  انفورماتیک ملاک های نیروی انسانی، درآمد و پارامتر رضایت مشتری (به عنوان ضریب کاهنده امتیاز) موثر هستند. رتبه بندی  انفورماتیک به صورت ۱ تا ۷ بوده که در آن رتبه ۷ پایین ترین و رتبه ۱ بالاترین درجه را دارد. شرکت های تازه تاسیس و یا شرکت هایی که فاقد اظهارنامه مالیاتی باشند در صورتی که واجد شرایط لازم باشند می توانند در حداکثر دو رشته رتبه ۷ را اخذ نمایند. گواهی رتبه بندی  انفورماتیک به مدت یک سال اعتبار دارد و پس از آن با ارائه اظهارنامه مالیاتی جدید، شرکت ها می توانند امتیاز بیشتری کسب کرده و رتبه بالاتری اخذ نمایند.

رتبه بندی انفورماتیک

جهت ثبت شرکت و ثبت برند با مشاوران ما تماس بگیرید.

رتبه بندی شرکت های انفورماتیک در ۱۵ شاخه زیر انجام می گیرد:

۱- ارائه و پشتیبانی سخت‌افزاری Mainframe
۲- تولید و ارائه رایانه‌های غیرMainframe
۳- تولید و ارائه دستگاه‌های جانبی
۴- تولید و ارائه قطعات و ملزومات
۵- تولید و پشتیبانی نرم‌افزارهای سفارش مشتری
۶- ارائه و پشتیبانی بسته‌های نرم‌افزاری و نرم افزارهای حامل محتوا
۷- ارائه و پشتیبانی نرم‌افزارهای پایه، سیستم و ابزارها
۸- خدمات شبکه‌های اطلاع رسانی Providers
۹- شبکه داده‌های رایانه ای و مخابراتی
۱۰- امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات
۱۱- مشاوره و نظارت بر اجرای طرح‌های انفورماتیکی
۱۲- آموزش و پژوهش
۱۳- خدمات پشتیبانی
۱۴- سیستم‌های ویژه
۱۵- سیستم های اتوماسیون صنعتی

برای اخذ رتبه انفورماتیک مدارک تحصیلی مدیر عامل و کارشناسان مورد بررسی قرار می گیرد. مدیرعامل می بایست در یکی از رشته های علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر (سخت افزار و نرم افزار و کلیه گرایش ها)، مهندسی فناوری اطلاعات، مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، مهندسی شیمی، مهندسی صنایع، ریاضی، فیزیک و آمار دارای حداقل مدرک کارشناسی معتبر از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشد و به طور تمام وقت در شرکت حضور داشته باشد. ملاک تمام وقت بودن ارائه فهرست بیمه شرکت است. در صورتی که مدیر عامل مدرک دیپلم یا فوق دیپلم داشته باشد با ارائه سابقه کار تخصصی در زمینه انفورماتیک و عضویت در هیئت مدیره یا مدیرعاملی شرکت های دارای گواهی رتبه بندی انفورماتیک (دیپلم: ۱۰ سال-فوق دیپلم کامپیوتر: ۴ سال-فوق دیپلم در رشته های مرتبط: ۶ سال-فوق دیپلم در سایر رشته ها: ۸ سال) می تواند نسبت به اخذ رتبه اقدام نماید. همچنین شرکت مذکور می بایست حداقل دارای دو کارشناس تمام وقت (با ارائه سه فهرست بیمه متوالی) با حداقل مدرک کارشناسی در رشته های فوق باشد.

پارامتر نیروی انسانی:

در پارامتر نیروی انسانی میزان حقوق دریافتی و دستمزد اظهار شده در جداول مربوط به حقوق و دستمزد اظهارنامه مالیاتی مورد ارزیابی قرار می گیرد. در صورتی که شرکت دارای اظهارنامه مالیاتی نباشد، میزان حقوق و دستمزد مندرج در فهرست بیمه بررسی می شود. این پارامتر در محاسبه امتیاز کل سهم ۷۰ درصدی دارد.

پارامتر درآمد:

در محاسبه این پارامتر در رتبه بندی، میزان درآمد مشمول مالیات کلیه معافیت های مالیاتی مندرج در اظهارنامه مالیاتی و برگ مالیات قطعی شرکت ها ملاک اصلی است که در واقع میانگین دو سال آخر مالی فعالیت شرکت در نظر گرفته می شود. این پارامتر در محاسبه امتیاز کل سهم ۳۰ درصدی دارد.

ضریب کاهنده رضایت مشتری:

هر حکمی علیه شرکت که از سوی دادگاه های صالحه در قوه قضاییه و نظام صنفی رایانه ای (شورای انتظامی استان و شورای انتظامی کل) صادر شده باشد، در اولین سال اقدام به رتبه بندی، موثر واقع می شود و تاثیر آن به مدت ۴ سال پس از صدور حکم باقی خواهد ماند.

نگاهی به تغییرات جدید رتبه‌بندی شورای‌عالی انفورماتیک

اگر برای حضور در مناقصه‌های دولتی نیازی به داشتن رتبه از شورای‌عالی انفورماتیک نبود، هیچ شرکتی تا به این اندازه زحمت نمی‌کشید تا در رتبه‌بندی این شورا شرکت کند. این اعتقاد بسیاری از شرکت‌های کامپیوتری نسبت به رتبه‌بندی این شورا است. رتبه‌بندی که شرکت‌ها به اجبار برای حضور در  مناقصات و عقد قراردادهای دولتی باید  دریافت  کنند. شورای عالی انفورماتیک که زمانی قوی‌ترین و مهم‌ترین مرجع تصمیم‌گیری در عرصه انفورماتیک و آی تی به شمار می‌آمد حالا صرفا با اتکا به سیستم امتیازدهی و رتبه‌بندی توانسته حضور کمرنگ خود در این عرصه را حفظ کند.هر چند بسیاری معتقدند عملا امروزه سازمان‌های دولتی برای خرید محصول یا خدمات از بخش خصوصی توجهی به رتبه شرکت‌ها ندارند و صرفا داشتن آن را مانند یکی از ده‌ها موارد قانونی و در عین حال غیرضروری می‌دانند که برای انجام روال قانونی یک مناقصه یا مزایده باید رعایت شود

فرآیند درخواست رتبه بندی انفورماتیک

  • درخواست نام کاربری و گذرواژه

  • مراجعه به سایت ساجات به نشانی www.sajat.mporg.ir و  ثبت نام در آن برای  دریافت ” شناسه کاربری و گذر واژه از سیستم”
  •  تکمیل فیلدهای اطلاعاتی لازم

۲ تشکیل پرونده الکترونیکی با استفاده از نام کاربری و گذرواژه

  • تکمیل فرم‌های اطلاعاتی (شامل: اطلاعات عمومی، سهامداران و هیات مدیره و پرسنل، خود اظهاری و پرسشنامه ومجوزهای تولید و قراردادها) و بارگذاری آنهاطبق راهنمای مندرج در سایت.لطفا همزمان با ارجاع پرونده الکترونیکی به دبیرخانه شورا نسبت به ارسال مدارک فیزیکی به آدرس دبیرخانه که در قسمت تماس با ما درج شده است اقدام نمایید

۳– فهرست مدارک الکترونیکی مورد نیاز برای بارگذاری:

۱- فایل اسکن شده روزنامه رسمی تأسیس شرکت
۲-فایل اسکن شده روزنامه رسمی تغییر موضوع فعالیت شرکت
۳- فایل اسکن شده روزنامه رسمی تغییر نام شرکت
۴- فایل اسکن شده روزنامه رسمی تغییر مدیرعامل شرکت
۵- فایل اسکن شده مدرک تحصیلی + صفحه اول شناسنامه + تصویر پشت و رو +کارت ملی + برای آقایان کارت پایان خدمت مدیرعامل + یک قطعه عکس که توسط مدیر عامل برابر اصل شده باشد و ممهور به مهر شرکت
۶- فایل اسکن شده مدرک تحصیلی + صفحه اول شناسنامه + تصویر پشت و رو + کارت ملی + برای آقایان کارت پایان خدمت کارشناس اول + یک قطعه عکس که توسط مدیر عامل برابر اصل شده باشد و ممهور به مهر شرکت
۷-فایل اسکن شده مدرک تحصیلی +صفحه اول شناسنامه + تصویر پشت و رو کارت ملی + برای آقایان کارت پایان خدمت+ کارشناس دوم + یک قطعه عکس که توسط مدیر عامل برابر اصل شده باشد و ممهور به مهر شرکت
۸- فایل اسکن شده سه لیست بیمه اخیر شرکت(شامل دو کارشناس +مدیر عامل )
۹- فایل اسکن شده فیش‌های پرداختی سه لیست اخیر بیمه مذکورکه دو کارشناس و مدیر عامل در آن درج شده باشد.
اظهار نامه مالیاتی برای سال ۹۱

از اظهار نامه مالیاتی آخرین سال مالی ،به شرح صفحات زیر:

۱-فایل اسکن شده اظهارنامه مالیاتی سال۱۳۹۱ صفحات ۱٫۲٫۵٫۱۰٫۱۳ که شامل : صفحه ۲(بخش -ب محاسبه مالیات ) یاینداخذ گواهی رتبه‌ بندی و احرازصلاحیت صفحه ۵ (جدول۶) بر حسب آنکه کدام یک تکمیل شده و بزرگتر باشد و برای محاسبه  حقوق و دستمزد ،جمع کل ارقام مربوط به حقوق و دستمزد مندرج در صفحات ۱۰ (صورت سود و زیان) و ۱۳ (جداول شماره ۲۰٫۲۱) (برای شرکتهایی که اظهارنامه مالیاتی ۹۱ را وارد نموده اند)

اظهار نامه مالیاتی برای سال ۹۰

۱- فایل اسکن شده صفحه ۱ و ۴ و۶ و۹ که شامل در آمد مشمول مالیات و حقوق و دستمزد می شود سال ۱۳۹۰

برای سال ۱۳۹۱

۲- فایل اسکن شده برگ قطعی عملکرد یا صفحات ۱٫۴ اظهارنامه مالیاتی سال ۹۰(برای شرکتهایی که اظهارنامه مالیاتی ۹۱ را وارد نموده اند)

برای سال ۱۳۹۰

۲-فایل اسکن شده برگ قطعی عملکرد یا صفحه ۱ و ۳  اظهارنامه مالیاتی سال ۸۹

۳-در قسمت پرسشنامه (بیمه سال۱۳۹۰)زمانی در حالت بلی قرار دهید که اظهارنامه مالیاتی سال ۹۰ را دارا نباشید.
۴-فایل اسکن شده تعهد نامه رعایت قوانین که در سربرگ شرکت تایپ شده باشد و به امضا صاحبان امضا وممهور به مهر شرکت باشد

۴ارجاع پرونده الکترونیکی تکمیل شده به کارتابل الکترونیکی دبیرخانه شورای عالی انفورماتیک کشور

۵ارسال فیزیکی مدارک مورد نیاز به دبیرخانه شورای عالی انفورماتیک کشور

مدارک فیزیکی

۱-تصویر اظهارنامه مالیاتی سال ۱۳۹۱ طبق صفحاتی که در سیستم بارگذاری نموده اند ، توسط ممیز دارایی مربوطه رونوشت برابراصل شده است.
۱-تصویر اظهارنامه مالیاتی سال ۱۳۹۰ طبق صفحاتی که در سیستم بارگذاری نموده اند ، توسط ممیز دارایی مربوطه رونوشت برابراصل شده است.
۲-تصویربرگ قطعی عملکرد مالیات سال ۳۹۰ یاصفحه ۱و۳ اظهار نامه مالیاتی سال۹۰ که توسط ممیز دارایی مربوطه رونوشت برابراصل شده است.

۲- تصویربرگ قطعی عملکرد مالیات سال ۸۹ یا صفحه ۱و۳ اظهار نامه مالیاتی سال ۸۹ که توسط ممیز دارایی مربوطه رونوشت برابراصل شده است.

۳- تصویر لیست‌های بیمه ۱۲ ماه سال .. ۱۳

۴- تعهدنامه رعایت قوانین مندرج در سر برگ شرکت به همراه مهر و امضای مدیر عامل

۵- نامه درخواست مندرج در سر برگ شرکت به همراه مهر و امضای مدیر عامل

۶-تعهدنامه برای ارائه روزنامه رسمی اصلاح موضوع فعالیت شرکت )برای شرکت‌هایی که با نظر دبیرخانه شورا موضوع فعالیت خود را می‌باید تغییر دهند و صورتجلسه اصلاح موضوع فعالیت شرکت و رسید اداره ثبت شرکت‌ها

۷-تعهدنامه برای ارائه لیست‌های بیمه ماه‌های بعد )برای شرکت‌های جدید التأسیس و شرکتهایی که کارشناس جدید دارند یا کارشناس را تغییر داده اند)

۸- برچسب آدرس حاوی نام و نشانی و کد پستی ۱۰ رقمی شرکت

۹- تصویر آخرین اساسنامه شرکت

مدارک را به آدرس زیر ارسال نمایید
توجه: مدارک فوق می‌بایست به نشانی (تهران – میدان بهارستان- خیابان دانش سرا-معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس ‌جمهور – ساختمان شماره ۵- دبیرخانه شورای عالی انفورماتیک کشور) ارسال گردد.   کد پستی:۱۱۴۹۹۴۳۱۴۱

۶پی‌گیری و رفع نواقص پرونده

مراجعه به کارتابل الکترونیکی شرکت با استفاده از نام کاربری وگذرواژه

مراجعه به بخش “تارخچه تقاضا” و رفع نواقص پرونده طبق موارد ذکر شده در پرونده الکترونیکی شرکت.

۷دریافت گواهی رتبه‌بندی انفورماتیک

پس از انجام کامل و دقیق مراحل فوق، گواهی رتبه‌بندی شرکت صادر و
به آدرس شرکت ،( پست) خواهد شد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *