شناسه ملی شرکت ها

شناسه ملی اشخاص حقوقی

شناسه ملی شرکت ها چیست ؟

شناسه ملی شرکت ها یک کد ۱۱ رقمی است که شناسنامه شرکت ها میباشد . شناسه ملی شرکت ها همانند شناسه ملی برای اشخاص حقیقی یا همان کد ملی است .شناسه ملی شرکت ها مختص به خود آن شرکت است و از زمان ثبت شرکت تا انحلال شرکت و حتی بعد از آن نیز تغییر نخواهد نمود، با استفاده از شناسه ملی می توان اطلاعات کلی از شرکت ثبت شده به دست آورد.

شناسه ملی شرکتها

جهت ثبت شرکت و ثبت برند با مشاوران ما تماس بگیرید.

سامانه اختصاصی شناسه ملی اشخاص حقوقی:

اطلاعیه هیأت ماده  ۱۶ آیین نامه اختصاص شناسه ملی به کلیه اشخاص حقوقی ایرانی
مصوب هیأت محترم وزیران به شماره ۱۶۱۶۹ ت ۳۹۲۷۱   اختصاص شناسه ملی به کلیه اشخاص حقوقی ایرانی ” آیین نامه همه اشخاص حقوقی”منجمله دستگاه های اجرایی، بخش خصوصی و عمومی را موظف به دریافت شناسه ملی نموده است. با توجه به اجرایی شدن این آیین نامه از اوایل سال جاری، انجام هرگونه معاملات، دریافت و ارایه خدمات صرفاً با ارایه شناسه ملی امکان پذیرخواهد بود.
به منظور سهولت در پی گیری ثبت و دریافت شناسه ملی، اسامی دستگاه های متولی و نمایندگان آنها به همراه شماره تلفن های مربوطه اعلام می گردد. ضروری است مشمولین هر یک از بخش های ذیل صرفاً از طریق نمایندگان ذکر شده در قسمت مربوطه پی گیری و اقدام لازم را به عمل آورند.

الف ) کلیه شرکت ها و مؤسسات غیرتجاری جهت ثبت و دریافت شناسه ملی به مدیریت ثبت شرکت های سازمان ثبت اسناد و املاک محل اقامت قانونی خود مراجعه نمایند. لازم به ذکر است که شناسه ملی کلیه شرکت ها و مؤسسات غیرتجاری ثبت شده در اداره کل ثبت شرکت ها، از قبل تولید شده است.
ب ) کلیه احزاب، گروه های صنفی و مردم نهاد که با مجوز وزارت کشور تأسیس می شوند، موظفند جهت ثبت و دریافت شناسه ملی به مدیریت ثبت شرکت های سازمان ثبت اسناد و املاک محل اقامت قانونی خود مراجعه نمایند.
ج ) ثبت و اختصاص شناسه ملی به کلیه مساجد، موقوفات و بقاع متبرکه از طریق سازمان اوقاف و امور خیریه انجام می پذیرد.
د ) ثبت و اختصاص شناسه ملی به وزارت کشور، استانداری ها، فرمانداری ها و بخشداری ها، از طریق صفحه اختصاصی معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور در پایگاه و توسط نماینده وزارت کشور پی گیری می شود.
ه ) ثبت و اختصاص شناسه ملی به کلیه دانشگاه ها، پژوهشکده ها، مراکز و مؤسسات آموزش عالی دولتی توسط وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری و از طریق صفحه اختصاصی معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور به انجام می رسد.
و ) ثبت و اختصاص شناسه ملی به کلیه دانشگاه ها، پژوهشکده ها و مراکز آموزش عالی غیردولتی و خصوصی توسط مدیریت ثبت شرکت ها و مؤسسات غیرتجاری سازمان ثبت اسناد و املاک محل اقامتگاه قانونی آنها انجام می پذیرد.
ح ) ثبت و اختصاص شناسه ملی به کلیه دانشگاه ها، بیمارستان ها، درمانگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توسط آن وزارتخانه و از طریق صفحه اختصاصی معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور به انجام می رسد.در صورتی که مالکیت این دسته از اشخاص حقوقی متعلق به بخش خصوصی باشد، بایستی از طریق مدیریت ثبت شرکت های محل اقامت قانونی آنها ثبت و شناسه ملی دریافت نمایند.
ط ) ثبت و اختصاص شناسه ملی به شهرداری ها و دهیاری ها از طریق صفحه اختصاصی وزارت کشور به انجام می رسد.
ی )ثبت و اختصاص شناسه ملی به کلیه دستگاه های اجرایی، سازمان ها و شرکت های تابعه آنها توسط ستاد دستگاه های مربوطه و از طریق صفحه اختصاصی معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور )امور توسعه دولت الکترونیک) صورت می پذیرد.

شناسه ملی یک شرکت به ما کمک می کند تا اطلاعات زیر را بدست بیاوریم:

۱- ثبت کننده شخصیت حقوقی
۲- شناسه ملی
۳- تاریخ تاسیس
۴- تاریخ ثبت شرکت
۵- نام شخصیت حقوقی
۶- نوع شخصیت حقوقی
۷- شماره ثبت شرکت
۸- واحد ثبتی
۹- کدپستی
۱۰- محل اقامت قانونی
تمامی شرکتها و موسساتی که ثبت شده اند ، یا بهتر بگوییم کلیه اشخاص حقوقی کشور باید در این سامانه وجود داشته باشند و این سامانه مرکزی جهت استعلام معتبر بودن و یا عدم اعتبار اشخاص حقوقی می باشد.

همان طور که گفته شد سامانه شناسه ملی محلی است برای استعلام اعتبار اشخاص حقوقی و اطلاعات کلی که شامل ۱۰ مورد بالا می باشد را به ما می دهد، اما برای گرفتن اطلاعات بیشتر از شرکت و یا موسسه راه های دیگری نیز وجود دارد، مثلا  سامانه روزنامه رسمی کل کشور راهی دیگر برای دریافت اطلاعات  بیشتر از شرکتها و موسسات می باشد.

شناسه ملی شرکتها

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *