علت رد ثبت برند و نام تجاری

علت رد ثبت برند و نام تجاری

ثبت برند یکی از موارد مهم ایجاد یک کسب و کار موفق و ادامه آن می باشد. برای همین اگر می خواهید بین رقبا حرفه ای عمل کنید باید هر چه زودتر برند خود را ثبت کنید. در مورد مزایای ثبت برند در مقاله های پیشین به طور جامع صحبت شد. در این مقاله سعی داریم علل رد شدن برند را برایتان کاملا شرح دهیم.

علت رد ثبت برند و نام تجاری

علت رد ثبت برند و نام تجاری

اولین علت رد ثبت برند

اولین موردی که ممکن است باعث رد ثبت برند شود تشابه می باشد. یعنی در صورتی که شما بخواید یک برندی را ثبت نمایید که قبلا ثبت شده باشد یا شبیه یک برند ثبت شده باشد، برند در خواستی شما رد می شود.

دومین علت رد ثبت برند

دومین دلیل مربوط به درخواست ثبت برندی می باشد که مخالف نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد. می دانیم که می توان برای هر برندی یک علامت تجاری نیز معرفی نماییم. این علامت تجاری شامل یک سری شکل حیوان یا اشیاء یا… می باشد. در حقیقت این لوگو یا علامت تجاری که برای برند انتخاب می کنید نباید مخالف نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد. مورد سومی که باعث رد برند می شود، درخواست علامتی می باشد که بسیار مشهور می باشد یا از اسامی متبرکه باشد. درخواست علامتی که از نشانه ها و علائم جغرافی باشد و مصرف کننده عادی را نسبت به مبدا و کیفیت محصولات گمراه گرداند نیز یکی از دلایل رد برند در ایران می باشد. اگر علامت تجاری که برای برندتان در نظر گرفته اید شامل نماد یا نشان رسمی مانند نشان های نظامی، پرچم، علائم دولتی و بین المللی، باستانی، نام یا نام اختصاری یا حروف اول یک نام یا نشان رسمی متعلق به کشور های دیگر باشد نیز ثبت علامت تجاری دچار مشکل می شود و قطعا ثبت نخواهد شد.یکی از مواردی که باعث رد برند می شود، درخواست علامتی است که بیانگر توصیف و مرغوبیت کالا می باشد. اگر برند درخواستی برای ثبت شامل اسامی یا عناوین و اصطلاحات بیگانه باشد نیز برند درخواستی ثبت نمی شود. اگر برند، بیانگر مشاهیر نیز باشد غیر مجاز تلقی می گردد. ثبت برند در صورتی که مخل امنیت ملی باشد نیز ممنوع می باشد. در ضمن درخواست علامتی که با ماده ۲۱ قانون حمایت از حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان در تعارض باشد نیز رد می شود. اگر برندی که می خواهید ثبت نمایید اساساً شامل شرایط علامت نباشد و یا با توجه به نوع کالا به صورت عام و فاقد صفت مشخصه باشد نیز یکی از دلایل مشهور رد برند می باشد. مورد آخر مربوط به استفاده از نام یا نام خانوادگی اشخاص ثالث به عنوان علامت تجاری می باشد که ممنوع می باشد.

برای اینکه برند خود را به راحتی ثبت نمایید و رد نشود و زمان خود را از دست ندهید بهتر است که قبل از انتخاب نام برند خود با یک فرد با تجربه در زمینه ثبت برند مشاوره نمایید. ثبت شرکت تهران ثبت با سالها تجربه در زمینه ثبت انواع برند می تواند شما را در انتخاب برند یاری رساند. کافیست با شماره تلفن ۰۲۱۴۳۹۰۲۰۰۰ تماس حاصل فرمایید و با دپارتمان تخصصی ثبت  برند و لوگوی تهران ثبت کاملاً رایگان مشاوره شوید. در برخی مواقع برند انتخاب شده کاملا شامل قوانین گفته شده می باشد اما شبیه آن قبلا ثبت شده است. بنابراین باید قبل از ثبت برند تمامی برند های ثبت شده در ایران را بدانید. دپارتمان تخصصی ثبت برند تهران ثبت در این زمینه نیز شما را یاری می کند.