آنچه باید درباره پلمپ دفاتر تجاری بدانید

دفاتر تجاری از اقلامی است که در شرکت ها و سازمان ها وجود داشته و موارد بسیاری در آن ها درج شده است. زمانی که ثبت شرکت انجام می شود باید ابتدا پلمپ دفاتر تجاری اخذ شود بسیاری از شرکت ها و اشخاص حقیقی اطلاعات کاملی در این زمینه ندارند به همین دلیل در این مطلب به بیان اطلاعات کلی در رابطه با دفاتر تجاری و نحوه پلمپ آن می پردازیم ابتدا دفاتر تجاری، انواع آن و به تعریف آن را مطرح خواهیم کرد.

 

آنچه-باید-درباره-پلمپ-دفاتر-تجاری-بدانید

دفاتر تجاری در چهار دسته دفاتر کل، دفاتر روزنامه، دفاتر کپیه و دارائی تقسیم می شود.

دفتر کل

از مهمترین دفاتر تجاری که در شرکت باید تنظیم شود و تمام اطلاعات معاملات و اطلاعات شرکت در آن ثبت شود همچنین تجار موظفند در پایان هفته و بصورت هفتگی طبق دفتر روزنامه آن را تکمیل کنند.

دفتر دارائی

دفتر دارائی نیز از دفاتری است که با توجه به نام آن تمام دارایی های شرکت اعم از موارد نقدی، غیر نقدی، بدهی ها و پرداخت هایی که صورت گرفته است؛ در این دفتر بصورت سالانه یادداشت می شود و برای آن مهلت و زمانی تعیین شده که ۱۵ فروردین ماه آخرین زمان تکمیل این دفاتر است.
وجود دفاتر دارایی باعث می شود تا تاجران و اشخاص حقیقی و حقوقی میزان سود و زیان خود در سال گذشته را طبق برآورد هایی که در این دفتر وجود دارد بررسی کنند تا در صورت کاهش سوددهی به دنبال راهکار و دلایل آن باشند.
چنانچه اشخاص حقوقی این دفتر را تنظیم می کنند باید آن را به دارائی تحویل دهند در غیر اینصورت شامل پرداخت جریمه خواهید شد زیرا مرجع مربوط به رسیدگی آن اداره دارائی است.

دفتر کپیه

طبق ماده ۱۰ در قوانین تجارت این دفاتر شامل تمامی صورت جساب ها و مراسلات انجام شده در شرکت است که طبق تاریخ ورود و به صورت مرتب شده در آن ثبت و نگهداری می شوند در بسیاری از شرکت این دفتر به نام دفتر اندیکاتور معرفی شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

دفتر روزنامه

این دفتر شامل اطلاعات روزانه فعالیت تاجر است و طبق ماده ۷ قانون تجارت باید در پایان هر روز تکمیل و معاملات روزانه در آن ثبت شود.

دفتر کل و دفتر روزنامه جزو دفاتر اصلی شرکت هستند و وجود آن برای تمامی شرکت ها الزامی است.
تمامی تاجرین، صاحبان کسب و کار، شرکت ها، کارآفرینان و غیره موظف هستند تا دفاتر تجاری خود را پلمپ نمایند.

کاربرد پلمپ دفاتر

پلمپ کردن دفاتر علاوه بر اینکه اطلاعات شرکت را به صورت دسته بندی در اختیار بازرس، سهامداران و مدیرعامل شرکت قرار می دهد در ارائه اظهارنامه مالیاتی همچنین دریافت کارت بازرگانی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

دلایل رد شدن دفاتر تجاری

دفاتر که به اداره ارسال می شوند باید مورد پذیرش سازمان باشند در غیر اینصورت رد شده و تائید نمی شوند. در ادامه چند مورد از دلایل رد شدن دفاتر را بیان می کنیم.
•ارسال دفاتر سال قبل به جای دفاتر جدید
•وجود صفحات سفید زیاد در دفتر تجاری ( صفحاتی که بیش از اندازه قسمت خالی داشته باشد و یا صفحاتی که به صورت دست نخورده و سفید باشند منجر به سوء استفاده افراد سودجو خواهند بود.)
•درج اطلاعات نادرست در دفاتر تجاری و اجتناب از حقیقت
•عدم درج و ثبت فعالیت های شرکت
•فعالیت هایی که مرتبط با خدمات نمایندگی و شعبه شرکت است باید در دفاتر تجاری مندرج باشند و عدم وجود آن به عنوان تخلف محسوب می شود.
•مخدوش بودن و خط خوردگی مطالبی که در دفتر ثبت شده
•محو کردن و مخدوش شدن مطالب
•زمانی که دفاتر از پلمپ خارج شده باشد و یک یا چند برگ آن از بین رفته باشد.

برای دریافت پلمپ تجاری باید مراحل آن را طبق اصول تعیین شده رعایت کنید این مراحل طبق مراحل زیر می باشد:

از طریق سامانه http://irsherkat.ssaa.ir اطلاعات خود را وارد کرده و نوع شخص و تابعیت خود را مشخص کنید. همچنین آغاز و پایان سال مالی شرکت را نیز باید تعیین و در این قسمت وارد کنید سپس آدرس را به طور دقیق ذکر نمایید.
بعد از تکمیل اطلاعات حقیقی و حقوقی ( بنابر نوع شخصیت فعالیتتان) اظهارنامه تکمیل کننده را انتخاب و فیلدهای این فرم را نیز طبق حقیقی و حقوقی بودن تعریف کنید.
با توجه به اینکه تکمیل این فیلد ها نیاز به دقت بالایی دارد همچنین کثرت پرونده های موجود در سامانه شما می توانید از طریق شرکت های ثبتی که در این زمینه فعالیت می کنند اقدام کرده و پلمپ دفاتر خود را درخواست کنید.

زمان اخذ دفاتر تجاری

دفاتر تجاری پلمپ شده مانند اظهارنامه مالیاتی باید در موعد مقرر اخذ شوند این زمان باید سال قبل از تنظیم دفاتر یعنی قبل از شروع سال مالی جدید باشد مگر زمانی که صفحات موجود در این دفتر به اتمام رسیده باشد به طوری که نیار به دفتر جدید داشته باشیم در اینصورت می توان دفاتر جدید دریافت کنید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت پلمپ دفاتر تجاری

مدارک دفاتر تجاری نیز برای اشخاص حقیقی و حقوقی مانند برند متفاوت است که در ادامه هر یک را به صورت مجزا بیان می کنیم.

اشخاص حقیقی:

•ارائه مدارک شناسایی مانند کارت ملی و شناسنامه متقاضی
•ارائه یک کپی از پروانه کسب فعالیت

اشخاص حقوقی:

•ارائه مدارک شناسایی مدیرعامل شرکت که نماینده اعضای هیئت مدیره است.
•ارائه کپی از روزنامه تاسیس شرکت
•ارائه روزنامه تغییرات شرکت در صورت وجود. ( از آخرین تغییرات شرکت نباید بیش از ۲ سال گذشته باشد.)

شرکت تهران ثبت رتبه ۱ شرکت های ثبتی برای ثبت شرکت و برند و خدمات گوناگون ثبتی آماده ارائه خدمات می باشد. در این مقاله سعی بر این داشتیم تا همه موارد را برای شما یادآوری کرده و به شما آگاهی کامل بدهیم. شما در صورت وجود هر گونه ابهام و سوال در زمینه ثبتی می‌توانید با مشاورین خبره ما در این زمینه تماس بگیرید تا همراه شما باشند و به انجام کارتان سرعت بدهند. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره با شماره های ۴۳۹۰۲۰۰۰-۰۲۱ که دارای ۱۲۰ خط فعال است تماس بگیرید و یا برای دریافت مشاوره رایگان عدد ۵ را به سامانه ۱۰۰۰۴۳۹۰۲۰۰۰ ارسال کنید و یا با دریافت اپلیکیشین مدیریت امور تهران ثبت از کافه بازار یا گوگل پلی برای اندروید و یا آیتونز برای آیفون از خدمات ثبتی ما به صورت رایگان بهره مند شوید با اپلیکیشن تهران ثبت در هر زمان و هر کجا هستید به پیگیری کارهای ثبتی خود بپردازید.