کد اقتصادی چیست

کد اقتصادی شرکت چیست؟

کد اقتصادی شرکت چیست؟

کد اقتصادی یک شناسه اختصاصی ۱۲ رقمی است که برای شناسایی شرکت در واحد مالیاتی استفاده می‌شود،
فعالیت‌های اقتصادی به‌صورت های مختلف انجام می‌شود . حمایت از فعالیت کنندگان در این زمینه و نظارت بر اعمال اقتصادی لازم به شناخت اشخاص فعال در این زمینه است. یکی از مزیت‌های کد اقتصادی کسب مجوز برای فعالیت‌های تجارتی و پرداخت حقوق دولت در قالب مالیات و جلوگیری از رقابت‌ها و تلاش‌های ناسالم می‌باشد.در کنار راهنمای ثبت شرکت‌ها و دریافت کارت بازرگانی، اخذ شماره کد اقتصادی ضرورت دارد پس با استفاده از مقررات مربوطه که در واحدهای ذی‌ربط وزارت امور اقتصادی و دارایی جاری است نسبت به نگارش و ارائه راهنمای دریافت شماره اقتصادی برای کسانی که نیازمند دانستن اطلاعات مربوط می‌باشند اقدام می‌شود .

کد-اقتصادی

چگونگی دریافت کد اقتصادی

برای اخذ برگه‌ی کد اقتصادی لازم است ابتدا برای شرکت در واحد مالیاتی نسبت به آدرس شرکت مربوط تشکیل پرونده مالیاتی داد.

موارد مربوط به کد اقتصادی

۱- اشخاص مکلف به اخذ کد اقتصادی
تمامی اشخاص حقوقی که به امر تولید،مونتاژ ، واردات و صادرات ، توزیع هر نوع کالا و کارهای خدماتی فعالیت دارند همه اشخاص حقیقی که به کارهای ذکرشده مشغول‌اند و دارای پروانه کسب یا کار از مراجع مربوط و یا دارای محل فعالیت تجاری باشند و واجد شرایط اخذ شماره اقتصادی به‌حساب می‌آیند . لازم است بدانید احراز یکی از شرایط فوق برای اشخاص حقیقی کافی می‌باشد .
۲٫ مجوز فعالیت
مجوز فعالیت به سندی گفته می‌شود که بر اساس آن فعالیت اقتصادی هر شخصی از طرف یکی از مراجع ذی‌ربط تائید شده باشد مانند پروانه داروخانه‌ها از طرف وزارت بهداشت و درمان یا کارت بازرگانی از طرف وزارت بازرگانی یا فعالیت مرغداری از راه‌های جهاد یا گواهی فعالیت صنعتی (کارگاه یا کارخانه) از طرف وزارت صنایع یا پروانه‌های کسب‌وکار صادره از سوی اتحادیه‌های صنفی و یا معرفی‌نامه سازمان برنامه بودجه برای پیمانکاران و یا سایر مراجع مربوطه.
۳٫ محل فعالیت تجاری
محل فعالیت تجاری به یک واحد شغلی گفته می‌شود که آن محل از طرف شهرداری یا مراجع قانونی دیگر به‌عنوان محل فعالیت اقتصادی شناخته‌شده و فعالیت مربوط در آن جواز کسب و یا بدون جواز انجام می‌شود.
۴٫ رسید بانکی
مبلغ فیش بانکی در کلیه شهرستان‌ها به‌حساب یکی از شعب بانک ملی از جانب درخواست‌کننده واریز می‌شود .
۵٫ پرینت مربوط به شماره اقتصادی
پرینت گرفته‌شده با کامپیوتر قبل از صدور کارت می‌باشد که کلیه اطلاعات مربوط به مودی ازجمله هویت و مالیات را شامل می‌شود که به‌عنوان رسید از مودی توسط مأمورین پست و بایگانی در پرونده مودی استفاده خواهد شد .
۶٫ کارت اقتصادی اشخاص حقیقی
رنگ و شکل و مندرجات کارت جدید با کارت‌های قبلی فرق خواهد داشت و عکس ۲*۳ ، نام و نام خانوادگی، شماره اقتصادی ، نشانی محل فعالیت تجاری و شماره حوزه مالیاتی مودی در آن درج خواهد شد .
۷٫ کارت اقتصادی اشخاص حقوقی
تغییرات مربوط به اشخاص حقیقی در کارت اشخاص حقوقی نیز وجود دارد . اما فرق آن این است که عکس ندارد و نوع شخص حقوقی نیز درج خواهد شد . در صورت هماهنگی با خدمات ماشینی کارت اشخاص حقوقی به‌صورت لیزری صادر خواهد شد.

مدارک مربوط به درخواست کد اقتصادی شخص حقوقی

۱-درخواست کتبی شرکت .
۲-روزنامه رسمی که آگهی تأسیس شرکت در آن وجود دارد.
۳-فیش پرداختی
۴-فتوکپی شناسنامه از همه صفحات.
۵-تنظیم فرم اطلاعات هویتی اشخاص حقوقی
۶-فتوکپی کارت اقتصادی قبلی یا فیش کامپیوتری.
پس از تهیه و تکمیل مدارک بالا که توسط مدیرعامل یا وکیل قانونی تنظیم و به‌وسیله شرکت مهرشده و به حوزه مالیاتی مربوطه رسیده و ممیز مالیاتی پس از کنترل مدارک آن را در دفتر حوزه ثبت و رسید آن را تحویل مؤدی می‌کند و بعدازآن مدارک به اداره نظارت و پیگیری تحویل و در آنجا بررسی‌شده و مدارک را به اداره کل اطلاعات و خدمات مالیاتی-اداره شماره اقتصادی تحویل و اداره فوق‌الذکر نسبت به صدور کارت شماره اقتصادی و تحویل به مؤدی اقدام می‌نماید .
اگر پس از دریافت کارت شماره اقتصادی تغییراتی در اطلاعات هویتی اشخاص حقوقی ایجاد شود باید برگه‌ها و مدارک لازم تکمیل به حوزه مربوطه یا اداره صادرکننده کارت تحویل داده شود .

مدارک مربوط به درخواست کد اقتصادی شخص حقیقی

۱-درخواست کتبی شخص .
۲-فتوکپی پروانه کسب .
۳-فتوکپی تمامی صفحات شناسنامه .
۴-فیش پرداختی
۵-تکمیل فرم اطلاعات هویتی اشخاص حقیقی
۶-عکس ۲*۳ متقاضی(سه قطعه )
۷-فتوکپی کارت اقتصادی قبلی یا فیش کامپیوتری
پس از تهیه مدارک و تکمیل فرم اطلاعات هویتی اشخاص حقیقی و امضای آن ، نسبت به تحویل به حوزه مالیاتی مربوطه اقدام و ممیز مالیاتی پس از کنترل مدارک و ثبت در دفتر حوزه ، رسیدی دریافت مدارک را صادر و تحویل مؤدی می‌نماید و مدارک به اداره نظارت و پیگیری تحویل و اداره مذکور پس از بررسی مدارک دریافتی ،آن‌ها را به اداره کل اطلاعات و خدمات مالیاتی و اداره شماره اقتصادی ، ارسال و اداره مذکور پس از دریافت مدارک و بررسی آن‌ها نسبت به صدور کارت شماره اقتصادی اقدام می‌نماید .
اگر پس از دریافت کارت شماره اقتصادی تغییراتی در اطلاعات هویتی اشخاص حقیقی ایجاد شود باید فرم‌ها و مدارک لازم تکمیل به حوزه مربوطه یا اداره صادرکننده کارت تحویل داده شود.
ارتباط با ما
برای کسب اطلاعات بیشتر از نحوه‌ی ثبت شرکت و اخذ کدهای اقتصادی و ارزش‌افزوده برای شرکت خود با کارشناسان مشاور تهران ثبت تماس حاصل فرمایید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *